Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje, że w najbliższych dniach stężenie ozonu troposferycznego na całym terenie wojewódzkiego śląskiego może utrzymywać się powyżej wartości docelowej 120 mikrogramów na metr sześc. powietrza. Lokalnie chwilowe wartości stężenia ozonu mogą sięgać ok. 180 mikrogramów na metr sześc., czyli poziomu alarmowego.
"Najwyższe wartości stężeń obserwowane będą w chwilach, gdy zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane a dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego nie będzie zakłócany okresowym dużym zachmurzeniem" - podaje WIOŚ. "W związku z takim typem pogody i niebezpieczeństwem osiągnięcia lokalnie poziomów ozonu przyziemnego odpowiadających wartości progowej (...) zaleca się ograniczenie w najbliższych dniach, szczególnie w godzinach popołudniowych, przebywania na wolnym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a także osób starszych i chorych, u których ekspozycja na podwyższone stężenia ozonu może skutkować złym samopoczuciem i zaostrzeniem dolegliwości chorobowych" - wyjaśnia Inspektorat i na koniec dodaje (mało pocieszająco), że "taki typ pogody utrzyma się także prawdopodobnie w przyszłym tygodniu".
Ozon to odmiana tlenu. Ozon jest gazem nietrwałym, działającym silnie utleniająco, o charakterystycznym "świeżym" zapachu. Występuje w górnych warstwach stratosfery, gdzie stanowi ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przy powierzchni Ziemi jego obecność jest jednak niepożądana. W troposferze powstaje głównie w wyniku oddziaływania promieniowania UV z zanieczyszczeniami przemysłowymi i z silników spalinowych. Ozon troposferyczny uważany jest obecnie za jedno z ważniejszych zanieczyszczeń powietrza, wchodzi w skład tzw. smogu fotochemicznego, może powodować kłopoty zdrowotne u dzieci i ludzi starszych, a także uszkadzać rośliny. Liczne badania wykazały negatywny wpływ ozonu przyziemnego na wzrost, rozwój i plonowanie roślin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.