Gaz-System podpisał z umowę z Lietuvos Dujos na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, który ma połączyć Polskę z Litwą - podała spółka w poniedziałek 2 lipca w komunikacie.
Przetarg wygrała spółka ILF Consulting Engineers Polska, studium wykonalności powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 roku. W ubiegłym roku obie spółki wykonały analizę biznesową projektu i według wstępnych szacunków gazociąg miałby 562 km długości i umożliwiałby przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 miliarda m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach - do 4,5 miliarda m sześc. rocznie.
"Zarządy GAZ-SYSTEM S.A. i Lietuvos Dujos zdecydowały o kontynuowaniu prac nad tym strategicznym połączeniem. Jesteśmy przekonani, że to połączenie ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i integracji rynku państw bałtyckich. W porównaniu z innymi projektami dywersyfikacyjnymi w regionie, to połączenie sieciowe niesie ze sobą wiele korzyści, tworząc dostęp do rynku UE oraz globalnego rynku LNG, a wyposażone dodatkowo w opcję zwrotnego przepływu (reverse flow) ma olbrzymią zaletę z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw" - stwierdził cytowany w komunikacie wiceprezes AB Lietuvos Dujos Joachim Hockertz.
Zdaniem prezesa Gaz-System Jana Chadama, korzyści połączenia to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu w regionie. "My myślimy o tej inwestycji także w kontekście włączenia Litwy w gazowy Korytarz Północ-Południe. Te wartości mogą być dla rynku i konsumentów państw bałtyckich bardzo cenne. GAZ-SYSTEM przewiduje, że istotna część inwestycji powinna zostać sfinansowana z funduszy UE, ponieważ projekt ten jest priorytetowy w obszarze eliminowania wysp energetycznych w Europie - powiedział Jan Chadam.
Połączenie Polska-Litwa jest elementem tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wskazanych przez Unię Europejską w czasie Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków gazu i energii w regionie Morza Bałtyckiego.
Prace analityczne (analiza ekonomiczna i studium wykonalności) nad połączeniem gazowym Polska-Litwa są współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu Transeuropejskiej Sieci Energetycznej (TEN-E).
Gaz-System jest strategiczną spółką Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Na majątek ten składają się elementy systemu przesyłowego, w tym ponad 9,7 tysiąca kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów i 970 punktów wyjścia. Firma zatrudnia ponad 2 tys. osób. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG powołanej do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.
AB Lietuvos Dujos jest zajmuje się importem gazu ziemnego i jego sprzedażą oraz rozwojem infrastruktury gazowej. Firma kontroluje majątek o wartości ponad 2,5 miliarda litów. AB Lietuvos Dujos jest operatorem 1,9 tysiąca kilometrów gazociągów przesyłowych, 8,1 tysiąca kilometrów gazociągów dystrybucyjnych, 65 gazowych stacji pomiarowo-regulacyjnych, 3 gazowych stacji pomiarowych oraz 2 tłoczni. Firma dostarcza gaz ziemny do ogrzewania i produkcji energii elektrycznej, zaopatrując przedsiębiorstwa i instytucje, a także mieszkańców. Około 40 proc. gazu zużywanego na Litwie pochodzi z dostaw realizowanych przez AB Lietuvos Dujos. Firma pośredniczy w tranzycie gazu z Federacji Rosyjskiej do Obwodu Kaliningradzkiego. Średnie zatrudnienie w firmie wynosi 1,7 tys. osób, a liczba klientów przekracza 550 tysięcy. W ostatniej dekadzie AB Lietuvos Dujos zainwestowała ponad miliard litów w litewską infrastrukturę gazową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.