Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem. Jest też dobrą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczania nowych celów i zadań. Skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń...
Słowa wstępu zamieszczono w jednym z listów gratulacyjnych, które z okazji jubileuszu otrzymało Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach. Jubileuszu podwójnego: 50-lecia rzeczoznawstwa w górnictwie oraz 20-lecia funkcjonowania CBiDGP jako samodzielnego przedsiębiorstwa. Uroczyste jego obchody, które odbyły się 21 czerwca br., uświetnili swoją obecnością przedstawiciele licznych instytucji związanych z górnictwem i innymi dziedzinami działalności Centrum oraz współpracujących z firmą w obszarze bezpieczeństwa pracy, techniki i środowiska. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele instytucji nadzorujących górnictwo i działalność CBiDGP, spółek węglowych, kopalń i zakładów górniczych, uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych oraz wielu innych ośrodków zaprzyjaźnionych i wspierających przedsiębiorstwo w realizacji jego misji.
Uczestników do wspomnień, refleksji i przemyśleń skłoniła sesja jubileuszowa, podczas której przypomniano dzieje kształtowania się rzeczoznawstwa w Polsce, dodajmy - jedynym kraju europejskim, gdzie badania i nadzór rzeczoznawczy stanowi przedmiot regulacji i sankcji prawnych.
Historia sięga 1962 roku
Historia ta sięga roku 1962, kiedy - w rezultacie zaleceń komisji badającej przyczyny tragicznego zerwania się klatki szybowej w kopalni Królowa Luiza we wrześniu 1961 - powołano Inspektorat ds. Lin i Zawiesi Górniczych Urządzeń Wyciągowych. Jednostka wyznaczyła pierwszy nurt rozwoju rzeczoznawstwa obecnego CBiDGP. Drugi nurt narodził się rok później. W 1963 roku decyzją władz Jaworznicko-Mikołowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego powstało Centralne Laboratorium Badawcze przy kopalni Wesoła. W 1983 roku nastąpiła integracja obu jednostek i obu nurtów, działających od tego momentu jako CLB, już wtedy przy KWK Ziemowit.
Dziewięć lat później w wyniku podziału kopalni z jej struktur wyłączona została jednostka badawcza, która zaczęła działać jako samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego. W 2000 roku CBiDGP przekształcone zostało w spółkę Skarbu Państwa, którą pod koniec dekady wpisano na listę przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki.
Jubileuszowa monografia
Z okazji jubileuszu Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego wydało monografię "Rzeczoznawstwo w polskim górnictwie. 50 lat działalności rzeczoznawczej", przybliżającą historię rzeczoznawstwa, wieloaspektową istotę badań rzeczoznawczych w kontekście najistotniejszych przemian i osiągnięć tego półwiecza.
Znaczenie rzeczoznawstwa dla systemu bezpieczeństwa w górnictwie oraz dziedzinach pozagórniczych, w które od wielu lat angażuje się CBiDGP, podkreślali goście obchodów jubileuszowych, mówiąc m.in.:
"Historia Centrum oraz jego osiągnięcia w podnoszeniu bezpieczeństwa pracy, techniki i środowiska są piękną kartą w historii polskiego przemysłu oraz wspierającego go zaplecza naukowo-badawczego. Jesteście Państwo chlubnym i godnym naśladowania przypadkiem umiejętnego połączenia tradycji z nowoczesnością, synonimem naukowej rzetelności, biznesowej uczciwości, najwyższej jakości i sukcesu".
Badania rzeczoznawcze to działanie na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa pracy i funkcjonowania zakładów górniczych, badania wykonywane metodami niejednokrotnie wypracowywanymi i udoskonalanymi przez rzeczoznawców CBiDGP.
Działalność ważna i cenna
Słowa uznania wyrażano odnośnie "stosowanych [...] nowoczesnych metod badań rzeczoznawczych maszyn i urządzeń objętych przepisami dozoru technicznego i transportowego, Prawa geologicznego i górniczego oraz Prawa energetycznego".
Ten zakres kompetencji przedsiębiorstwa oceniano bardzo wysoko: "Działalność Centrum jest dla polskiego górnictwa bardzo ważna i niezwykle cenna. Wasza Spółka, stosując coraz nowocześniejsze metody badań maszyn i urządzeń, stała się trwałym elementem krajowego systemu bezpieczeństwa w polskim przemyśle wydobywczym".
Półwiecze rozwoju wspomnianych wcześniej nurtów rzeczoznawczych wyznaczyło kluczowy kierunek działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w górnictwie. "Lata, jakie upłynęły od momentu rozpoczęcia działalności rzeczoznawczej, to nie tylko Wasz jubileusz, ale i wszystkich ośrodków, które na Wasz wzór powstały w górnictwie. Wyznaczyliście model działalności rzeczoznawczej pozytywnie zweryfikowany przez praktykę górniczą" - czytamy w kolejnym liście gratulacyjnym.
Dodatkowa motywacja
Jubileusz jest okazją, która pozwala spojrzeć na cały okres działalności z perspektywy 50 lat doświadczeń, zmian, jakie w tym czasie zachodziły, sukcesów, ale i porażek. Z pewnością daje to solidne podstawy do wyznaczania nowych celów na przyszłość, buduje również dodatkową motywację do podejmowania jeszcze większych starań, które "przyniosą dalsze osiągnięcia badawcze [...] w zakresie ograniczenia lub eliminacji zagrożeń, zarówno podczas działań ratowniczych, jak i bieżącego funkcjonowania kopalń" oraz innych dziedzin, o bezpieczeństwo których dba Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.
Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego kieruje jednocześnie serdeczne podziękowania do wszystkich Partnerów, Współpracowników oraz Gości ubiegłotygodniowej sesji za słowa gratulacji i życzenia z okazji podwójnego jubileuszu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie @Bimal: niektórzy mogą nie wiedzieć co to ironia ;-) i nie pojmą tak subtelnej aluzji :-)
A gzie jest wasz najlepszy pracownik w historii? Powód do dumy i chwały. Zabrakło Pana Buchwalda. Oj nieładnie, nieładnie Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego.