W poniedziałek (25 czerwca) na Jeziorze Żywieckim rozpoczęła swoje szkolenie 13-osobowa grupa ratowników górniczych - nurków, wchodzących w skład zastępów Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Portalowi górniczemu nettg.pl udało się podejrzeć jak wygląda podwodne zgrupowanie kondycyjno-szkoleniowe. Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu pierwsza grupa ratowników z CSRG miała okazje szkolić się także na dnie tego zbiornika.
Szkolenia organizowane są raz w roku. Udział w nich jest niezbędny i obowiązkowy. To jednak nie wszystko. Łącznie w ciągu roku każdy ratownik górniczy - nurek musi zaliczyć 4 ćwiczenia specjalistyczne - 3 na zbiornikach otwartych i 1 ćwiczenie na pływalni.
Podczas 5-dniowego zgrupowania symulowane będą prace ratownicze polegające m.in. na penetracji podwodnej, poszukiwaniu, lokalizowaniu zatopionych elementów i ewakuacji poszkodowanych. Ćwiczona będzie także sprawność manualna polegająca na m.in. na obsłudze sprzętu nurkowego, skręcaniu i rozkręcaniu rurociągów czy cięciu palnikiem ultratermicznym.
- Dzisiejsze zadanie polegało przede wszystkim na penetracji zbiornika. Większość ratowników jest na tym zbiorniku po raz pierwszy, dlatego w pierwszej kolejności muszą go poznać, czyli oswoić się z dnem i widocznością jaka panuje pod wodą - wyjaśnia Jerzy Krótki, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim, który koordynuje przebieg szkolenia nad Jeziorem Żywieckim.
Ratownicy-nurkowie są wyposażeni w odpowiedni sprzęt do prac podwodnych. Przykładem mogą być tutaj suche skafandry klasy HD, które są dopuszczone do pracy również w wodach skażonych oraz specjalistyczne hełmy G2000SS, zwane potocznie hełmami Górskiego. Ich założenie wymaga pomocy kolegów. Wsparcie potrzebne jest także przy wejściu do wody i wyjściu z niej.
Istotne dla udanego nurkowania jest także komunikacja nurka z kierownikiem prac podwodnych, który wydaje polecenia i instrukcję oraz pełni rolę nawigatora dla ratownika.
W galerii: Ćwiczenia ratoników górniczych nurków. Zarzecze, 25 czerwca 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.