W Czechach, pierwszy raz, po dwudziestu latach przerwy, pojawili się na rynku pracy absolwenci kierunków górniczych. Zostali oni natychmiast przyjęci do pracy w kopalniach ostrawskiej spółki OKD.
Młodzi górnicy zdali egzamin zawodowy w warsztatach kopalni ČSM w Stonawie. Wcześniej pomyślnie zdali maturę w Średniej Szkole Techniki i Usług w Karwinie. Zdobyli tam zawody ślusarza i elektryka.
-Ostatni absolwenci górnictwa ukończyli szkołę zawodową przed dwoma dziesiątkami lat. Od tego czasu technika górnicza bardzo się zmieniła, tak więc potrzeba nam młodych ludzi, którzy dają sobie radę na przykład przy obsłudze i konserwacji nowoczesnych maszyn. Zainwestowaliśmy 11 miliardów koron w nowe systemy chodnikowe i ścianowe, wiele z nich jest nawet sterowanych komputerowo - tłumaczy dyrektor ds. HR i rozwoju zagłębia OKD, Radim Tabášek.
Przez trzy kolejne lata uczniowie szkoły górniczej otrzymywali miesięczne stypendium w wysokości 1000 koron, które ufundowało OKD. Kolejne 2000 koron mogli dorobić na praktykach zawodowych.
- Współpraca naszej szkoły z OKD stoi naprawdę na wysokim poziomie, kierunek zyskał sobie już swój prestiż. Co roku zgłasza się więcej zainteresowanych, w tym roku mamy tylko na kierunki ślusarskie 43 zgłoszenia, to jest o jedną trzecią więcej niż w przed rokiem - przyznał kierownik działu przysposobienia zawodowego Milan Papesch.
Oprócz Średniej Szkoły Techniki i Usług w Karwinie OKD współpracuje w ramach pozyskiwania nowych kadr z Hawierzowską Szkołą Średnią. W obydwu placówkach kształciło się w br.125 uczniów. Od września będzie ich już 180. Karwińska szkoła zaoferuje swym wychowankom dodatkowo czteroletni kierunek nauczania z maturą, trzyletnią szkołę zawodową, a ponadto uruchomi szkołę zawodową dla pracowników OKD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.