W dniach 25-29 czerwca br. uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica będą podejmowali na International Mining Conference 2012 naukowców z chińskiego Anhui Univetsity of Science and Technology. Trwająca już od przeszło 20 lat współpraca środowisk naukowych obu uczelni przed dwoma laty przybrała jeszcze jedną postać organizowanych wspólnie konferencji. Gospodarzem pierwszej była AUST. Tym razem miejscem wymiany myśli będzie Kraków. Jej znaczenie jest zrozumiałe już choćby w kontekście prawdy, że chińskie górnictwo wydobywa rocznie ponad 3 mld ton węgla i jego produkcja w tym kraju systematycznie rośnie.
Tę rangę IMC 2012 potwierdzają honorowi patroni konferencji. Na ich liście są m. in.: wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, ambasadorzy Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sun Yuxi i Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie Tadeusz Chomicki oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa. Skład komitetu honorowego IMC 2012 otwierają rektorzy Anhui University of Science and Technology prof. Yan Shilong i Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antoni Tajduś.
Merytoryczną część konferencji otworzą wystąpienia profesorów Yan Shilonga i Antoniego Tajdusia. Program czterodniowego spotkania przedstawicieli nauki i praktyki górniczej obu krajów wypełni kilkanaście referatów i dyskusja, a także spotkanie techniczne w, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kopalni Pniówek. Tematyka konferencji będzie się ogniskowała na pięciu grupach zagadnień. W górniczej warstwie IMC 2012 wymiana myśli będzie dotyczyła stosowanych technik i technologii z akcentem na najnowsze, innowacyjne rozwiązania. W programie są również sesje naukowe poświęcone organizacji i zarządzaniu oraz ekonomii w górnictwie.
Komitet naukowy IMC 2012 szczególnie rozbudował wątki bezpieczeństwa w górnictwie. Jedna z sesji pierwszego dnia konferencji w całości będzie poświęcona utylizacji metanu w polskich kopalniach. Przedmiotem kilku referatów - autorstwa tak polskich, jak i chińskich naukowców - będą również zagadnienia symulacji przepływu gazów pożarowych w sieci wyrobisk kopalni oraz stosowania związanych z tym badań do oceny możliwości ewakuacji górniczych załóg. W programie jest także zapowiedź prezentacji AUST, traktującej o zamkniętym systemie odpylania z kanalizacją.
Podczas pobytu w Polsce goście z Chin będą mieli również sposobność zwiedzić Kraków, Wieliczkę oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Patronat medialny nad konferencją sprawują Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.