Jeszcze tylko przez trzy kolejne miesiące uczestnicy rywalizacji będą wypełniali testy. W drugiej fazie eliminacji na placu boju pojawią się pracownicy zwycięskich oddziałów audytu stanowiskowego.
Aż 982 osoby wypełniły w maju testy w konkursie Kompanii Węglowej "Pracuję bezpiecznie". Obecnie na czele klasyfikacji znajduje się pracownik kopalni Marcel z dorobkiem 67 punktów na 72 możliwe do zebrania w ciągu dwóch miesięcy trwania rywalizacji. Drugie miejsce zajmuje przedstawiciel kopalni Brzeszcze z 66 punktami na koncie, a trzeci jest reprezentant kopalni Chwałowice, który zdołał zgromadzić 65 punktów.
Ambitni górą
- Widać, że uczestnicy konkursu bardzo dokładnie przygotowują się do odpowiedzi. Najpierw wypełniają teksty próbne, a ostatniego dnia miesiąca biorą się za test miesięczny. Z naszej analizy błędów, które popełniają, wynika, że pytania z zakresu oceny ryzyka zawodowego nastręczają im sporo trudności - przyznaje Andrzej Pakura, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Kompanii Węglowej.
Faktem jest, że większość tych pytań obejmuje złożone zagadnienia, dotyczące wymagań określonych polską normą i dyrektywami unijnymi w sprawie środków ochrony osobistej. Nie wystarczy zatem wiedzieć, że górnik powinien zabrać z sobą do pracy kask ochronny. Trzeba jasno i przejrzyście zdefiniować, jakie normy powinien on spełniać.
Na 10700 pytań, postawionych uczestnikom rywalizacji, poprawnych odpowiedzi była mniej więcej połowa. Przed monitorami komputerów spędzili oni 10 tys. godzin, wypełniając w sumie 43 tys. testów. Niepokojem napawa jedynie słaba postawa pań. Pierwsza w rankingu znajduje się dopiero na 212. miejscu, ze stratą 35 punktów do lidera.
Przypomnijmy, że eliminacje zakładowe ze znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy rozgrywane są na szczeblu kopalni lub zakładu, z wykorzystaniem aplikacji internetowej, i przewidziane dla wszystkich pracowników Kompanii Węglowej. Polegają na comiesięcznym wypełnianiu testu, udostępnionego każdemu w wersji elektronicznej. W ramach tych eliminacji wyłonionych zostanie 30 półfinalistów.
- Będzie to 19 osób - po jednej osobie z każdej kopalni, które zajęły pierwsze miejsce na szczeblu zakładu, czyli uzyskały najwyższą sumę punktów z testów, oraz 11 osób z drugich miejsc, z najlepszym dorobkiem punktowym w skali całej Kompanii Węglowej - przypomina regulaminowe zasady Andrzej Pakura.
Dodatkowa szansa
Na tym jednak nie koniec. Druga część eliminacji przewidziana jest dla zwycięskich oddziałów audytu stanowiskowego. Ci pracownicy, którzy nie zakwalifikowali się w pierwszej fazie eliminacji, będą mogli przystąpić do indywidualnych rozgrywek eliminacyjnych. One również polegać mają na rozwiązaniu testu w formie elektronicznej.
- Tym samym wyłonimy kolejnych 30 półfinalistów. Wśród nich znajdzie się 19 osób, po jednej z każdego zakładu, legitymujących się posiadaniem największej liczby punktów zdobytych z testu, i 11 osób z drugich miejsc w swoich zakładach, które zdołały uzyskać największą liczbę punktów w skali całej Kompanii Węglowej - dodaje Pakura.
Półfinał konkursu "Pracuję bezpiecznie" planowany jest na 8 listopada, a jego organizatorem będzie kopalnia Jankowice. Weźmie w nim udział 60 zawodników.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.