W 60-tysięcznych Żorach na Śląsku otwarto w piątek 15 czerwca Westernowy Park Rozrywki. W scenerii XIX-wiecznego amerykańskiego Dzikiego Zachodu znalazły się miejsca rozrywki i rekreacji, hotel i restauracje. Wartą blisko 20 mln zł inwestycję wsparły unijne środki.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą, by miasteczko stało się markowym regionalnym produktem turystycznym. Stąd m.in. unijne dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Chodzi o przyciągniecie turystów do Żor, położonych przy popularnej drodze łączącej Katowice z Wisłą.
Zbudowane przy tej trasie "Miasteczko Twinpigs", jak nazwano park, zajmuje w sumie ok. 5 hektarów. Głównym miejscem w miasteczku jest 150-metrowa ulica, przy której stanęły całoroczne obiekty handlowo-usługowe o westernowej architekturze. Jest też duży parking. Na część rozrywkową składają się Dzielnica Meksykańska i Dziki Kanion.
W budynkach znajdują się m.in. hotel, restauracje, saloon, gdzie będzie można "potańczyć, wychylić szklaneczkę whisky czy pograć w kości", a także stodoła z miejscem do ujeżdżania elektronicznego byka, smażenia kiełbasek czy nauki strzelania z łuku.
Atrakcją dla dzieci jest kraina zabaw z licznymi atrakcjami oraz kino 5D, gdzie wyświetlane będą m.in. filmy, których akcja toczy się na Dzikim Zachodzie. Powstał również plac zabaw. W miasteczku mają odbywać się m.in. festyny, konkursy, zawody, imprezy szkoleniowe i firmowe.
Na jesień tego roku planowane jest otwarcie Dzikiego Kanionu, a w nim kolejki górskiej wewnątrz sztucznej skały. Podczas jazdy rollercoasterem wyświetlane będą multimedialne obrazy. Z kolejki można będzie korzystać także zimą.
Budowa części westernowej miasteczka rozpoczęła się w listopadzie 2010 r., a zakończyła się formalnie w maju 2012 r., choć zdecydowaną większość robót wykonano w 2011 r. W piątek odbyło się oficjalne otwarcie.
Inwestycja kosztowała ponad 19,2 mln zł netto, z czego 35 proc. to środki unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Pozostałe 65 proc. to środki spółki Nowe Miasto, należącej do samorządu Żor. Po wybudowaniu obiekt został wydzierżawiony prywatnej spółce Miasteczko Twinpigs, która nim zarządza.
Żorski park powstał na obrzeżach Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich", w jednym z czystszych ekologicznie obszarów Górnego Śląska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.