Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Katowickiego Holdingu Węglowego podjęło wczoraj, 14 czerwca br. w późnych godzinach popołudniowych decyzję, aprobującą emisję przez tę górniczą firmę obligacji zabezpieczonych o łącznej wartości 1 miliarda 50 milionów złotych.
- Będą to obligacje pięcioletnie, z dwuletnim okresem karencji i trzyletnim czasem na spłaty. Obligacje imienne o ograniczonej zbywalności, zostaną wyemitowane w złotych, na podstawie prawa polskiego. Ich zabezpieczeniem będą hipoteki na majątku poza produkcyjnym oraz zastawy rejestrowe - precyzuje Artur Trzeciakowski, wiceprezes zarządu KHW SA ds. ekonomiki i finansów.
W obligacyjnym programie 750 mln złotych będą stanowiły dłużne papiery terminowe, które najprawdopodobniej zostaną sprzedane w kilku transzach. Ich dopełnieniem będą obligacje obrotowe o wartości 300 mln złotych. Wynegocjowane z bankami warunki odpowiadają tym, jakie w ostatnim okresie uzyskiwały w podobnych programach inne duże firmy.
Przygotowania do emisji trwały ponad rok. Pozornie długo, ale trzeba pamiętać, że w grę wchodzi bezprecedensowy program nie tylko w polskim górnictwie, lecz także unikalny w skali europejskiego sektora wydobywczego. Zmienia on dotychczasową strukturę kredytowania firmy, pozwalając zarazem na uporządkowanie jej modelu finansowego.
- Po raz pierwszy w tej branży udało się uzyskać zgodę banków na finansowanie średnio i długoterminowe, czyli pięcioletnie, a nie - jak dotychczas - jednoroczne. Stało się to możliwe między innymi dlatego, że Holding przygotowuje sprawozdania finansowe w międzynarodowych standardach MSSF. Taka forma pozwala instytucjom finansowym uzyskać transparentny, czytelny dla nich obraz sytuacji firmy, ułatwiający im podjęcie decyzji - mówi prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój.
Partnerami tego konkretnego programu będzie grupa pięciu banków: PKO BP, Nordea, BZ WBK, BNP Paribas i DZ Bank.
Pozytywna decyzja Walnego Zgromadzenia pozwala na uruchomienie kolejnych procedur obejmujących uzyskanie zgody Ministra Skarbu na ustanowienie zastawów, będących zabezpieczeniem obligacji oraz ich rejestrację.
Według prognoz menedżerów spółki, pierwsza emisja obligacji nastąpi w trzecim, a druga - w czwartym kwartale tego roku. Uzyskane z emisji obligacji środki zostaną w znacznym stopniu wykorzystane na poprawę finansowania programu inwestycyjnego, mającego zapewnić ciągłość wydobycia węgla przez zgrupowane w niej kopalnie. Ów program inwestycyjny na ten rok jest obliczony na ponad 650 mln złotych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.