W środę, 20 czerwca, ponad 22-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie mogła uczestniczyć w związkowym referendum strajkowym. Związki zawodowe są w sporze z zarządem spółki ws. wzrostu płac oraz nowego wzoru umów o pracę.
W czwartek 14 czerwca w kopalniach spółki związki zorganizowały tzw. masówki, podczas których Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego (powołanego 12 czerwca) w czwartek 14 czerwca informowali górników o sytuacji w Spółce i swojej ocenie działalności zarządu JSW.
Referendum zacznie się przed poranną zmianą, a skończy również rano, następnego dnia. Wtedy to też, czyli w czwartek 21 czerwca, około południa mają być znane wstępne wyniki głosowania.
Nad konkretyzacją referendalnych pytań pracują związkowi prawnicy. Wiadomo, że będą one dotyczyły dwóch zakończonych fiaskiem sporów zbiorowych z pracodawcą. Pytania zostaną upublicznione w przyszłym tygodniu. Związkowcy nie spieszą się z ich formułowaniem, bo chcą mieć pewność, że wynik referendum będzie niepodważalnym przez pracodawcę upoważnieniem załogi do działań związków w je imieniu.
Zarząd JSW referendum postrzega, jako prawo związków zawodowych, które wynika z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Związki nie akceptują planów nowego regulaminu pracy, w który obowiązywałby sześciodniowy tydzień pracy kopalń, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników. Sobota byłaby wówczas tzw., dniem powszednim. Przypomnijmy, że jeden spór zbiorowy w JSW dotyczy uchwały zarządu spółki zmieniającej wzór umów o pracę dla nowych pracowników, a drugi tego, iż zarząd JSW odrzucił żądania wzrostu płac w spółce o 7 procent, gdyż uważa, że wielkość podwyżek ma zależeć od efektów i wydajności pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.