Wyrobiska Skansenu Górniczego Królowa Luiza i Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu są już objęte nadzorem górniczym. Stało się tak dzięki wpisaniu ich do rozporządzenia ministra środowiska w sprawie określenia zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych, w których do prowadzenia robót, w celach innych niż eksploatacja kopalin, stosuje się przepisy Prawa geologicznego i górniczego.
W kwietniu ubiegłego roku Królowa Luiza zamknęła swe podziemia dla ruchu turystycznego, bo - jak uznała straż pożarna - nie spełniały one wymogów bezpieczeństwa. Obiekt podlegał wówczas Prawu budowlanemu i wynikającym z niego rygorom ochrony przeciwpożarowej.
Połączenie wyrobisk
- Zastanawialiśmy się nad sposobami usunięcia nieprawidłowości. Obiekt jest niestandardowy. Nie da się w nim zastosować technik ochrony przeciwpożarowej typowych dla obiektów znajdujących się na powierzchni. Co prawda, prawo dopuszcza zastosowanie rozwiązań zamiennych, ale uznaliśmy, że optymalna będzie zmiana ustroju prawnego tych wyrobisk. Przesądziła o tym niedaleka perspektywa fizycznego połączenia zarządzanej przez Guido Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i należących do Muzeum Górnictwa Węglowego podziemi Królowej Luizy - wyjaśnia Marek Dmitriew, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Istotnie, w opinii ekspertów zabezpieczenia przeciwpożarowe, które mogłyby znaleźć zastosowanie w podziemiach skansenu Królowa Luiza pod rządami Prawa budowlanego, byłyby oryginalne i jedyne w swym rodzaju. A nic przecież nie sprawdza się tak dobrze, jak standardowe rozwiązania, stosowane w warunkach podziemnych.
- Doświadczenie górnicze to dla skansenu optymalne rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo turystów. Połączone w przyszłości: Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, szyb Carnall, chodnik w pokładzie 510, szyb Wyzwolenie i wyrobiska Królowej Luizy będą stanowiły nie tylko atrakcję turystyczną, ale i zespół podziemi, który trzeba będzie utrzymywać, zabezpieczać, odwadniać, wentylować. To również przemawia za ujednoliceniem prawa w całym kompleksie - dodaje Dmitriew.
Dotacja dla Luizy
W ostatnim czasie działania związane z oddaniem do ruchu turystycznego zabrzańskich wyrobisk górniczych nabrały tempa. Muzeum Górnictwa Węglowego wydzierżawiło kopalni Guido podziemia skansenu Królowa Luiza, aby wprowadzić tam nadzór górniczy. Z kolei Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach zatwierdził odpowiedni dodatek do kopalnianego planu ruchu.
- Z Regionalnego Programu Operacyjnego udało się pozyskać 13 milionów złotych na prace w wyrobiskach Królowej Luizy. Ich celem będzie ponowne udostępnienie tych wyrobisk turystom. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna jest już w fazie wykonawczej, a chodnik w pokładzie 510 w zaawansowanej fazie dokumentacyjnej. Zostaną doskonale przygotowane na przyjęcie turystów. Cieszę się z pozyskania środków, które pozwolą osiągnąć jednakowy, wysoki standard we wszystkich podziemiach tej całkiem nowej instytucji - podsumowuje Marek Dmitriew.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No to ciemno widze dokonczenie inwestycji zwiazanych z odtworzenie sztolni dziedzicznej szybow wyzwolenie i carnall, juz panowie z nadzoru sie o to postaraja!