W Laboratorium Badań Materiałów Wybuchowych i Zapalników Elektrycznych Kopalni Doświadczalnej Barbara Głównego Instytutu Górnictwa uruchomiono nowe stanowiska badawcze, związane ze składowaniem materiałów wybuchowych:
- w zakresie stabilności termicznej w temperaturze powyżej 75 stopni Celsjusza, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 1363-2:2004,
- składowania w podwyższonej (ekstremalnej) temperaturze w komorze termicznej, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 1363-7:2003.
Wrażliwość na bodźce cieplne (termiczne) jest jednym z kilku niezwykle istotnych parametrów dla bezpieczeństwa materiałów wybuchowych. Brak znajomości zachowania się środków strzałowych (materiałów wybuchowych do użytku cywilnego) w warunkach podwyższonej temperatury może spowodować ich niekontrolowany zapłon, a nawet detonację.
Badania wrażliwości termicznej dla różnych środków strzałowych (materiałów wybuchowych, ładunków kierunkowych, zapalników nieelektrycznych) wykonano na nowych stanowiskach przed i po ich składowaniu w podwyższonej (ekstremalnej) temperaturze, co pozwoliło na określenie ich parametrów użytkowych i bezpieczeństwa.
Takie ujednolicenie metod badawczych w Unii Europejskiej pozwala m.in. na bezpośrednie porównywanie wyników badań uzyskiwanych w różnych ośrodkach badawczych, będących jednostkami notyfikowanymi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.