W lutym br. Instytut Techniki Górniczej KOMAG przystąpił do realizacji projektu "ICON" w ramach programu "INNOTECH", w ścieżce programowej IN-TECH, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt realizowany jest przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego współwykonawcami są: Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, Rybnicka Fabryka Maszyn RYFAMA SA oraz KOPEX Electric Systems SA.
Celem projektu "ICON" jest opracowanie, wykonanie i przebadanie innowacyjnego, mechatronicznego systemu wyrównywania obciążeń napędów wysokowydajnego przenośnika zgrzebłowego, który będzie funkcjonował w oparciu o przekształtniki energoelektroniczne, zarządzane sterownikiem nadrzędnym, oraz o specjalny, teleskopowy napęd zwrotny. System ten, zaaplikowany do przenośnika, zapewni: automatyczną regulację napięcia łańcucha podczas rozruchu oraz w czasie pracy ustalonej, wyrównywanie mocy pobieranej przez napędy, co sprawi, że aplikacja przenośnika o określonej mocy nominalnej będzie możliwa w ścianie o większym potencjale produkcyjnym, łagodny rozruch przenośnika.
Dzięki wymienionym cechom systemu osiągnięte zostanie: zmniejszenie liczby awarii przenośników, zwiększenie stopnia wykorzystania zainstalowanej mocy, wzrost trwałości przenośników dzięki spowolnieniu procesu zużycia najważniejszych podzespołów.
Wdrożenie tego systemu do praktyki przemysłowej pozwoli na zwiększenie efektywności zmechanizowanych kompleksów ścianowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.