Zabytkowa Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, ewenement na skalę ogólnopolską, może być już przedstawiana w formie modelu 3D. A wszystko to dzięki temu, że studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podziemny zabytek zeskanowali laserowo.
Skanowanie laserowe to technologia pozwalająca co sekundę pozyskać kilkaset tysięcy punktów reprezentujących powierzchnię mierzonego obiektu z dokładnością kilku milimetrów. Tak zebrane dane tworzą tzw. "chmurę punktów", będącą bardzo dobrym materiałem do opracowywania modeli 3D, czy też dokumentacji w rodzaju planów przekrojów itp.
Technikę tę w praktyce przetestowała grupa członków Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki AGH w składzie: Paulina Kubasiewicz, Sławomir Kubiak, Marcin Laskowski oraz Jakub Łęgowik. Studenci pracowali pod czujnym okiem opiekuna naukowego, mgr. inż.Wojciecha Matwija (1-2. czerwca).
- Co ciekawe, kopalnia należący dawniej do Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej, pierwszej szkoły o takim profilu w Zagłębiu Dąbrowskim, została samodzielnie wykonany przez jej uczniów. Przyszli mierniczy, geolodzy i sztygarzy w swoje kopalni ćwiczebnej zdobywali pierwsze szlify w przyszłym fachu - podkreśla Sławomir Kubiak.
Kopalnia ćwiczebną przestała być w 1994 r. Wówczas to uczniowie dąbrowskich szkół górniczych po raz ostatni zeszli na zajęcia praktyczne pod ziemię. Państwowa Szkoła Górnicza i Hutnicza zafundowała sobie w 1927 r. kopalnię, zwana czasem sztolnią, jako miejsce praktycznej nauki zawodu dla swoich uczniów. Tak właściwie, to jej budowa nie została zakończona. Gdyby tak się nie stało, to dziś ze wzgórza, pod którym jest wejście w podziemia, wyrastałby szyb z maszyną wyciągową.
Kilkaset metrów zeskanowych wyrobisk, kilkadziesiąt stanowisk skanera, około miliarda pomierzonych punktów są efektami pracy całego zespołu. Będzie je można podziwiać w ciągu kilku miesięcy na Facebooku oraz w serwisie YouTube już niedługo.
W galerii: Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka (zdjęcia Andrzej Bęben - portal górniczy nettg.pl i Sławomir Kubiak - AGH).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.