Cały drugi dzień konferencji technicznej "Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym" był dziś (1 czerwca) poświęcony praktycznemu spojrzeniu na wykorzystanie gazu z odmetanowania na potrzeby zwalczania zagrożenia klimatycznego.
Zrazu uczestników inżynierskiego spotkania w wielorakim ujęciu wprowadził w tę problematykę Marcin Płoneczka, nadsztygar energetyczny w, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kopalni Pniówek, by następnie zaprosić ich na warsztaty na miejscu w celu zapoznania się z instalacjami tamtejszego układu energetyczno-chłodniczego.
Wydobycie w kopalni Pniówek jest prowadzone w warunkach IV, najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. W zakładzie - w przeliczeniu na czysty metan - ujmuje się 80-90 m sześć. tego gazu na minutę. Płoneczka ilustrował, jak w pawłowickiej kopalni energetyka jest łączona z wentylacją i klimatyzacją.
- Zwalczanie zagrożenia metanowego jest skorelowane ze zwalczaniem zagrożenia klimatycznego. Klimatyzacja obejmuje dwa poziomy, czyli 800 i 1000. W tym głębszym jesteśmy na etapie jej rozwijania. Dotąd chłodziliśmy ściany, teraz stosowanie układów schładzających rozciągamy również na przodki - tłumaczył.
Obecne potrzeby kopalni na energię chłodniczą sięgają w szczytowym okresie, a więc między czerwcem i wrześniem, około 10 MW. Kopalnia - ściślej biorąc, należąca do Jastrzębskiej Grupy Kapitałowej, Spółka Energetyczna Jastrzębie - rozporządza czterema silnikami gazowymi o łącznej zainstalowanej mocy 14 MW. Trzy z nich pracują wyłącznie na potrzeby wytwarzania chłodu z wykorzystaniem aż 55 proc. ujętego w Pniówku metanu. Oprócz ciepła z silników gazowych w około 40-50 proc. zużywanego w chłodziarkach absorpcyjnych, pozostała część trafia do odbiorców zewnętrznych. Jest sprzedawane przez SEJ do ogrzewania osiedla mieszkaniowego w Pawłowicach oraz na technologiczne potrzeby tutejszej mleczarni. Jednocześnie całość energii elektrycznej, wytwarzanej w silnikach gazowych jest zużywana na potrzeby kopalni, zaspokajając je w przeszło jednej trzeciej. Wszystko to dzieje się w układzie trójgeneracyjnym o budzącej podziw sprawności około 86 proc.
Gospodarzem dzisiejszych warsztatów w obiektach skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego w Pniówku był - wprowadzając ich uczestników w dziesiątki technicznych i technologicznych niuansów - Henryk Niechoj, zastępca dyrektora Zespołu Elektrociepłowni Kogeneracyjnych SEJ.
Konferencję zorganizowała redakcja specjalistycznego periodyku POWERindustry-Energetyka i Przemysł z Raciborza. Jej gospodarzem była Jastrzębska Spółka Węglowa. Medialnie inżynierskiemu spotkaniu patronował portal górniczy nettg.pl oraz Trybuna Górnicza.
W galerii: Drugi dzień konferencji "Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym" (zdjęcia Jerzy Chromik - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.