Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Marcina Cieplińskiego, dyrektora ds. strategii i rozwoju w PGE Energia Jądrowa, jak ocenia przygotowanie Polski do przyjęcia energetyki z atomu?
- W ciągu ostatnich lat rząd wykonał wiele działań na rzecz energetyki jądrowej, ale z pewnością nie jesteśmy jeszcze przygotowani do jej przyjęcia. Przede wszystkim nadal trzeba pracować nad akceptacją społeczną planów budowy elektrowni atomowych. Należy pamiętać, że wchodzimy w coś zupełnie nowego, w coś, co za dwadzieścia lat będzie stałym elementem naszego krajobrazu, ale obecnie jest nowością, podobnie jak latanie samolotem sto lat temu. Dziś ludzie wsiadają do samolotów, nie mają w tym względzie oporów i wcale nie zastanawiają się, na jakiej zasadzie latanie jest w ogóle możliwe. Zwyczajnie mają świadomość, że ktoś nad tym wszystkim czuwa i czują się bezpiecznie. I tak ma być w przyszłości z energetyką jądrową w Polsce.
Jest jeszcze kolejny wątek całej sprawy, mianowicie kadrowy. Jeżeli będziemy w stanie stworzyć odpowiednie zaplecze fachowców, żeby energetykę atomową rozwijać i z czasem zarządzać nią samodzielnie, to zrealizujemy wszystkie postulaty temu towarzyszące, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, jak i i dobrego zrozumienia społecznego.
Na razie jednak nie ma mowy o przyspieszeniu budowy pierwszych elektrowni atomowych w Polsce. Sprawa wymaga szeregu analiz. Wcześniejsze założenia 2020 roku wymagają rewizji. Wprowadzanie energetyki jądrowej w Polsce nie może bowiem budzić żadnych wątpliwości, zarówno wewnątrz kraju jak i za granicą. Tam również muszą postrzegać nas, jako racjonalnych projektantów takiego skomplikowanego przedsięwzięcia. Jedno jest pewne, nie unikniemy głosów protestu. W USA, gdzie energetyka jądrowa kwitnie, są stany które z góry wykluczyły rozwój tego źródła energii u siebie. Podobnie dzieje się we Francji, w niektórych regionach kraju nie chcą o atomie słyszeć. Co więcej, nie ma w tym względzie wyraźnego podziału kulturowo-geograficznego.
Reasumując, na pewno warto rozwijać klasyczną energetykę jądrową w Polsce, ponieważ pozwoli nam ona oszczędzać zasoby węgla na poczet ciekawszych rozwiązań technologicznych jego eksploatacji, które z pewnością pojawią się w przyszłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.