Czy w hucie CMC Zawiercie zwolnią 330 pracowników? Związki zawodowe przeciwne są planowanej redukcji. O tym będzie mówiło się - 30 maja - w ramach drugiej rundy konsultacji społecznych pomiędzy pracodawcą a zakładowymi organizacjami.
CMC Zawiercie zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. Zajmuje się produkcją stali, głównie dla budownictwa.
- Jeśli pracodawca podtrzyma decyzję o zwolnieniach grupowych, to będziemy robić wszystko, aby przynajmniej ograniczyć ich liczbę. Dla tych, którzy nie unikną wypowiedzeń, chcemy wywalczyć zwiększenie osłon socjalnych. Na razie pracodawca oferuje im tylko ustawowe odprawy i umorzenie pożyczek z funduszu socjalnego - mówi Danuta Nowicka, przewodnicząca Solidarności w hucie.
21 maja w biurze parlamentarnym posła Piotra van der Coghena zorganizowano robocze spotkanie na temat sytuacji w zawierciańskiej hucie z udziałem prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha i reprezentantów huty. Wyjaśniali oni, że zaplanowana redukcja zatrudnienia wynika m.in.: z pesymistycznej prognozy rozwoju gospodarki, ryzyka recesji w krajach strefy euro, reformy krajowych finansów publicznych oraz wzrostu cen gazu i energii. Zdaniem zarządu te czynniki decydują o znacznym pogorszeniu się sytuacji na rynku stali.
W czwartek 31 maja o 11.00 w Urzędzie Miasta w Zawierciu zorganizowane zostanie spotkanie z udziałem samorządowców, lokalnych posłów i przedstawicieli związków zawodowych na temat problemów branży hutniczej, ich wpływu na jej przyszłość oraz na miejsca pracy.
Gdyby środowe lub późniejsze negocjacje nie przyniosły rezultatu i zarząd zawierciańskiej huty nie odstąpił od redukcji zatrudnienia, to zwolnienia grupowe byłyby realizowane w czerwcu i lipcu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.