W dniach 23 - 25 maja w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w Jastrzębiu Zdroju odbywa się konferencja pod hasłem "Pozyskiwanie i utylizacja metanu z pokładów kopalń" - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik prasowy uczelni Bartosz Dembiński.
Główne tematy poruszane podczas konferencji dotyczą m.in. odmetanowania kopalń, wpływu metanu na środowisko, a także metod utylizacji metanu.
Pierwszego dnia uczestnicy omówili zagadnienia związane z pozyskiwaniem metanu, m.in. na przykładzie doświadczeń kopalń w obszarze Zagłębia Ruhry w Niemczech. W czwartek 24 maja prelegenci wygłaszali referaty poświęcone utylizacji metanu, zaś na 25 maja, w nawiązaniu do tematu przewodniego wydarzenia, w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju zaplanowano prezentację instalacji do proekologicznej utylizacji metanu.
Instalacja ta powstała w ramach projektu realizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą - pod przewodnictwem prof. Stanisława Nawrata - we współpracy z Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Politechniką Wrocławską.
- Z polskich kopalń węgla kamiennego każdego roku emitowanych jest do atmosfery ok. 600 mln metrów sześciennych metanu. Instalacja do utylizacji metanu kopalnianego pozwoli m.in. zmniejszyć zanieczyszczenie atmosfery a utylizowany metan może posłużyć jako paliwo dla instalacji elektrycznych. Utylizacja metanu za pomocą instalacji opracowanej przez naukowców pozwoli produkować energię cieplną, która może być następnie przetwarzana w energię elektryczną. Warto dodać, że prace nad opracowaniem proekologicznej utylizacji metanu z kopalń, w tym głównie metanu odprowadzanego szybami z kopalń do atmosfery, są pierwszymi badaniami prowadzonymi na tak dużą skalę w Europie - napisano w nadesłanym do nettg.pl komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.