Burzliwą dyskusję o węglu i odnawialnych źródłach energii przyniosła debata podczas trwającej w Radzionkowie (23 i 24 bm) VII Otwartej Konferencji Ekologicznej "Szukamy Rady na Odpady". Tym razem starły się z sobą poglądy ekologów i ekspertów z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że i oni dostrzegają konkretne korzyści z eksploatacji zasobów węgla kamiennego. Wiele miejsca w dyskusji poświęcono też kwestiom właściwego korzystania z energii wiatrowej i geotermalnej.
Dla przykładu, opracowana w Politechnice Śląskiej metoda wyliczania opłacalności stosowania poszczególnych źródeł energii pozwala precyzyjnie ocenić, w których lokalizacjach sprawdzi się konkretna inwestycja energetyczna.
- Może okazać się, że węgiel zużyty do wyprodukowania stali i betonu, niezbędnych do wybudowania wiatraka, przyniósłby więcej korzyści spalony w elektrowni, ponieważ eksploatacja urządzenia w miejscu bezwietrznym będzie zupełnie nieopłacalna - zauważył Wojciech Główkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędy Marszałkowskiego w Katowicach.
Zdaniem Bogumiła Wrony, członka zarządu Polskiej Asocjacji Geotermalnej, Polska ma do dyspozycji bardzo duże zasoby energii geotermalnej. Dowodem na to jest źródło toruńskie. W ciągu godziny daje możliwość pozyskania 560 kubików o temperaturze 65 stopni.
- Gdybyśmy mieli ustawę zezwalająca na schodzenie do jeszcze niższych głębokości, to istnieje możliwość dodatkowego produkowania energii elektrycznej. Bardzo dobrym przykładem zastosowania energii geotermalnej jest austriackie miasteczka Altheim. Do ogrzania mieszkań trzynastu tysięcy lokatorów wystarczył jeden otwór geotermalny. Nam niestety brakuje dobrego prawa - wskazywał Wrona.
Skrytykował też dotychczasową politykę klimatyczną Unii Europejskiej. - Zupełnie niepotrzebnie zlikwidowaliśmy najlepsze kopalnie, bo przecież zapotrzebowanie na węgiel rośnie. Sądzę, że Polska poczyniła już wiele w dziedzinie zmniejszania emisji CO2 przeobrażając swój przemysł od końca lat osiemdziesiątych do teraz.
Jego zdaniem węgiel pozostanie doskonałą bazą energetyczną dla Polski. Należałoby rozwijać bardziej dynamicznie nowoczesne technologie zgazowania surowca w złożu.
- Na świecie to się opłaca. Tym bardziej, że głębiej niż węgiel, już na poziomie 4 tys. metrów zlokalizowane są źródła wody o temperaturze 90 stopni - dodał uczulając, że w obecnej sytuacji należy przede wszystkim sadzić lasy.
- Jeśli stuletni klon w ciągu godziny potrafi wyprodukować 1000 litrów tlenu to jednocześnie pochłania CO2. Niestety, wciąż dochodzi do niszczenia drzewostanu. Last trzeba więc chronić i wyliczać korzyści, które dają nam w dziedzinie redukcji emisji dwutlenku węgla - podsumował.
O zaletach i wadach odnawialnych źródeł energii mówił dr Krystian Kadlewicz, kierownik Laboratorium Badań Środowiska Pracy i Ochrony Powietrza.
Zwrócił m.in. uwagę na fakt, że obecnie szerokie zastosowanie znajduje fotowoltaika, dziedzina nauki i techniki związana z przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
- Bez uwzględnienia dofinansowania jest nawet dziesięciokrotnie droższa od energii elektrycznej wytwarzanej z turbin wiatrowych. Realizacja tej samej inwestycji może być skrajnie różna w zależności od miejsca lokalizacji. Potrzeba zatem dobrych programów wsparcia rozwoju fotowoltaiki - przyznał naukowiec.
Podkreślił ponadto, że źródła energii odnawialnej powinny mieć wsparcie w węglu, który dla Polski stanowi podstawę bezpieczeństwa energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.