Coraz trudniejsze warunki eksploatacji polskich złóż surowców powodują, że gwałtownie rosną koszta ich pozyskiwania. Łatwo dostępne złoża położone w cywilizowanych okręgach wydobywczych wyczerpują się. Trudna sytuacja powoduje, że zaczyna się rozważać sens strategicznych inwestycji górniczych w Europie.
Na tej podstawie głosi się teorie o wyczerpywaniu się surowców niezbędnych do funkcjonowania nowoczesnej cywilizacji. Ma to tę dobrą stronę, że mobilizuje wszystkich do efektywnego i oszczędnego ich wykorzystania. Kolejne odkrycia złóż pokazują, że teoria ta jest ewidentnie nieprawdziwa i stworzona na użytek przede wszystkim państw, które mają ograniczony do nich dostęp. Mimo okresowych wahań generalnie utrzymuje się wysoka cena wszelkich kopalin.
Efektem tego stanu jest podjęcie badań i poszukiwań geologicznych na dużo większą skalę niż było to dotąd praktykowane. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Jednym z nich jest nadal istniejąca szansa na odkrycie dużych zasobów gazu łupkowego w Polsce.
Nieznany glob ziemski
Generalnie od strony posiadanych zasobów kopalin użytecznych nasz glob ziemski jest jeszcze bardzo mało zbadany. Wystarczy porównać głębokość wierceń do promieni globu. Oto, promień Ziemi wynosi ok. 6400 km, a najgłębsze wiercenia sięgają zaledwie ok. 10 km . Czyli bezpośrednie badania umożliwiając eksploatacje surowców obejmują zaledwie ok. 0,3 procenta promienia naszej planety! Czyli 99,7 procenta badań wgłęb Ziemi jest jeszcze przed nami.
Mniej drastycznie wyglądają badania powierzchniowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.