Zbliżający się Kongres Innowacyjnej Gospodarki ma dać okazję poznania najlepszych światowych praktyk w dziedzinie innowacyjności i możliwości ich zastosowania w Polsce - mówił w czwartek 17 maja prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.
III Kongres Innowacyjnej Gospodarki, organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą odbędzie się w dniach 24-25 maja w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Hasłem tegorocznej edycji będzie: "Innowacyjność - jak to robią inni? Uczmy się od najlepszych!".
- Podczas kongresu uczestnicy nie tylko będą mieli okazję poznać najlepsze światowe praktyki w dziedzinie innowacyjności i możliwości ich zastosowania w Polsce. Ocenią też działania państwa dla tworzenia warunków dla innowacyjnej gospodarki od poprzedniego kongresu - przed rokiem - powiedział szef Izby.
KIG zależy na tym, by Kongres tylko dał materiał do przemyśleń, ale też w praktyce przybliżył Polskę do światowych liderów innowacyjności - mówił Arendarski. Przypomniał, że z publikowanego na początku roku indeksu innowacyjności przedsiębiorstw w UE wynika, że Polska zajmuje piąte miejsce od końca.
- Zaprosiliśmy wielu gości z Dalekiego Wschodu i z Zachodu, gdzie innowacja jest chlebem powszednim. Długo pewnie jeszcze przyjdzie nam czekać, żeby tak było w Polsce, więc posłuchamy ich doświadczeń, co mają do powiedzenia - dodał.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podkreślała w czwartek, że nadal - w nowej perspektywie finansowej UE - po 2013 r., Agencja będzie kontynuowała wsparcie dla przedsiębiorców i innowacyjnych przedsięwzięć. W przyszłości PARP chciałby usprawnić procedury, skupić środki i ograniczyć liczbę instrumentów wsparcia dla przedsiębiorstw.
W ocenie Lublińskiej-Kasprzak PARP podjął starania, by zmienić i uprościć procedurę oceny wniosków:
- Chcemy zmniejszyć wagę oceny formalnej wniosków, a zwiększyć wagę oceny merytorycznej tak, aby wybierać najbardziej innowacyjne projekty, najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców.
W kongresie mają uczestniczyć wybitni naukowcy, politycy, przedsiębiorcy i innowatorzy - mówił dziennikarzom prezes KIG.
Patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski. Gościem specjalnym imprezy będzie Francis Fukuyama, amerykański politolog, ekonomista i filozof, autor koncepcji "końca historii". Wśród uczestników kongresu znajdą się m.in. prof. Michał Kleiber, prof. Jerzy Hausner, komisarz UE Janusz Lewandowski, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister środowiska Marcin Korolec, dyrektor międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Henryk Skarżyński.
Dwa dni wcześniej - 22 maja w CNK Kopernik odbędzie się forum młodych przedsiębiorców "Młodzi Innowacyjni". Prowadzący forum Marcin Berme z portalu audioteka.pl powiedział, że uczestnicy forum młodych będą się zastanawiać nad tym, w jakiej Polsce żyjemy, w jakiej chcemy żyć, ocenią m.in. faktyczną obecną wartość stopnia naukowego magister. Podczas spotkania zaprezentują się m.in. młodzi innowacyjni przedsiębiorcy, którzy już stworzyli swoje firmy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.