Spółka New World Resources, właściciel czeskich kopalń należących do OKD podała dziś (16 bm) wyniki finansowe na I kwartał. Przychody w wysokości 347 milionów euro, spadły o 10 proc., EBITDA w wysokości 54 milionów euro, spadła o 34 proc., a zysk netto w wysokości 6 milionów euro, wzrósł o 80 proc. Z kolei przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 80 milionów euro, produkcja węgla wyniosła 2,4Mt.
Sprzedaż zewnętrzna surowca osiągnęła 2,3Mt (z czego 1,3Mt to węgiel koksujący). Ceny węgla koksującego i koksu na drugi kwartał uzgodniono odpowiednio na poziomie 130 euro za tonę i 298 euro za tonę. Wytyczne dotyczące produkcji, sprzedaży, asortymentu węgla i kosztów jednostkowych w 2012 roku pozostają niezmienione - czytamy w komunikacie.
W swym oświadczeniu przesłanym portalowi nettg.pl Mike Salamon, prezes zarządu NWR powiedział:
- Wynik operacyjny w ciągu pierwszych trzech miesięcy okazał się zgodny z naszymi przewidywaniami, biorąc pod uwagę wolniejsze tempo produkcji w pierwszym kwartale i fakt, że nasze cele produkcyjne i sprzedażowe na 2012 rok pozostają niezmienione. W kwietniu zakończyliśmy pomyślnie negocjacje ze związkami zawodowymi, co jest dobrą wiadomością dla naszych pracowników, a co istotne utrzymaliśmy największy składnik kosztów w spółce na niezmienionym poziomie. Biorąc pod uwagę inne korzystne przeniesienia kosztów jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia wcześniej zapowiadanego celu, czyli utrzymania kosztów jednostkowych, liczonych w walucie danego kraju na tym samym poziomie w całym 2012 roku.
Poprawa asortymentu węgla jest jednym z priorytetów w działalności operacyjnej NWR.
- W lutym ogłosiliśmy, że pogarszająca się tendencja dotycząca naszego asortymentu odwróciła się w krótkim czasie. W pierwszym kwartale 2012 roku obserwowaliśmy bardzo wysokie wolumeny węgla koksującego i jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia wcześniej zapowiadanych wytycznych, dotyczących asortymentu węgla na cały rok, a to oznacza poprawę w stosunku do 2011 roku. W perspektywie średnioterminowej rozpoczęliśmy projekty rozwoju naszych obszarów górniczych, co umożliwi odblokowanie około 30 milionów ton rezerw węgla koksującego. Nasze zestawienie bilansowe pozostaje solidne - dodał prezes NWR.
Industrializacja i urbanizacja Chin, Indii oraz innych szybko rozwijających się gospodarek wschodzących będzie - zdaniem szefa NWR - wymagała dużej fali importu materiałów wykonanych ze stali.
- Chociaż wydaje się, że wchodzimy w epokę słabszego lub nawet ujemnego tempa wzrostu w rozwiniętych gospodarkach, wierzymy, że kontynuowany wzrost na rynkach wschodzących będzie miał pozytywny wpływ na globalne ceny węgla koksującego. Produkcja stali w Europie Środkowo-Wschodniej jest na fali wschodzącej od początku roku. Huty na rynkach, na których działają nasi klienci mają wskaźnik wykorzystania zdolności produkcji stali na poziomie 80 - 90 proc., co oznacza 7 procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału - dodał Salamon.
NWR spodziewa się w tym roku wydobycia węgla na poziomie od 10,8 Mt do 11 Mt oraz produkcji koksu na poziomie 700kt. Przewiduje się sprzedaż zewnętrzną węgla na poziomie między 10,25 Mt i 10,5 mt węgla, z czego około 52 proc. to węgiel energetyczny, a 48 proc. to węgiel koksujący. Dodatkowo NWR spodziewa się sprzedaży 600 kt koksu w tym roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.