Poziom efektywności energetycznej w Polsce oraz rozwiązania prawne wspierające tą dziedzinę były głównym panelu dyskusyjnego Efektywność energetyczna, który odbył się w środę (16 maja) w ramach czwartej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji wzięli udział reprezentanci Ministerstwa Gospodarki, spółek energetycznych, samorządu oraz agencji zajmujących się energią.
Jako pierwszy głos zabrał Edward Słoma, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, który przedstawił dane dotyczące poziomu efektywności energetycznej w Polsce. Jak się okazało możemy w tym względzie pochwalić się dobrymi wynikami.
- W krajowym planie przyjętym w 2007 r. założyliśmy poprawę efektywności o 9 proc. do 2016 roku. Na tej ścieżce zaplanowaliśmy, że w roku 2010 nasz wynik wyniesie 2 proc. Jak się okazało wyniósł 5,9 proc. Oznacza to, że polska gospodarka i polskie społeczeństwo bardzo rzetelnie podeszło do problematyki efektywnego wykorzystywania energii - mówił Edward Słoma, który w zasygnalizował, że w resorcie gospodarki trwają prace nad rozporządzeniami do ustawy o efektywności energetycznej.
- Żeby energia była efektywnie wykorzystywana niezbędne są informacje na ten temat. Dlatego nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej zakłada, że producenci wszystkich urządzeń elektrycznych będą musieli informować o tym ile energii pochłania sprzęt przez nich wyprodukowany. Dotychczas informacje takie musiały być podawane tylko na produktach gospodarstwa domowego - zaznaczył Słoma.
Stanowisko samorządów w kwestii efektywności przedstawił Zbigniew Michniowski, zastępca prezydenta Bielska-Białej, który zasygnalizował, że "efektywność w samorządach to rzecz dla pasjonatów, bo póki samorządy nie myślą o tym poważnie".
- Te działania nie są widoczne w bilansie finansowym. Są to po prostu środki, których się nie wydało - stwierdził Michniowski, który powiedział również, że w całym tym procesie istotna jest odpowiednia edukacja społeczeństwa, bo w ten sposób zmierza się wywołania efektu oszczędności u odbiorców.
Operatorów oraz producentów energii reprezentowali w panelu Krzysztof Skowroński - członek zarządu ds. handlowych Dalkia Energy&Technical Services oraz Krzysztof Karolczyk - dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Fortum Power and Heat Polska.
Skowroński zainicjował probelmy jakie stoja na drodze firm ESCO (Energy Service Company - w wolnym tłumaczeniu nazwa ta oznacza firmę oferującą kompleksowe profesjonalne usługi w zakresie szeroko pojętej energetyki, gwarantującą potencjalnym klientom oszczędności energii i zmniejszenie ponoszonych z jej tytułu kosztów - red.).
- Polityka przetargowa stoi na drodze do szerszego wdrażania efektywności energetycznej. Powinny być prostsze rozwiązania w zakresie zamówien publicznych - apelował Skowroński.
Krzysztof Karolczyk stwierdził natomiast, że efektywność energetyczna dotyczy także producentów i należy zwrócić uwagę na oszczędność energii pierwotnej czyli jak najlepiej wykorzystać proces wytwarzania, a potem w odpowiedni sposób ją dystrybuować.
Zbigniew Szpak, prezes zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii powiedział, że efektywność jest sprawą narodową, bo wszyscy chcą płacić mniej za energię i dlatego nie spotkał się jeszcze z nikim, kto nie byłby za takimi rozwiązaniami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.