Czym jest Tauron Ciepło i dlaczego spółka ta powstała w efekcie konsolidacji? Czy spółka będzie przejmowała kolejne podmioty? Odpowiada Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia...
Jaki cel przyświeca fuzji spółki Tauron Ciepło oraz firm Elektrociepłownia Tychy, Elektrociepłownia EC Nowa i Energetyka Cieplna w Kamiennej Górze?
Zgodnie ze strategią, do obszaru Ciepło włączamy kolejne podmioty, a tym samym porządkujemy strukturę Grupy Tauron. Włączenie trzech nowych spółek do Tauron Ciepło - firmy powstałej we wrześniu ubiegłego roku w wyniku połączenia PEC Katowice i Dąbrowa Górnicza - to kolejny etap tego procesu. Wcześniej skonsolidowaliśmy spółki dystrybucyjne, wytwórcze oraz handlujące energią i zajmujące się obsługą klienta.
Trwają również działania zmierzające do połączenia podmiotów przejętych w grudniu ubiegłego roku od Vattenfalla. Tego typu aktywność przynosi korzyści biznesowe i czyni strukturę Grupy przejrzystą. Włączenie kolejnych spółek ciepłowniczych do Tauron Ciepło wynika z budowania w ramach Grupy jednego dużego podmiotu ciepłowniczego, dzięki czemu możliwe jest sprawniejsze zarządzanie tymi aktywami w Grupie. Wartością nowej spółki jest skupienie w niej zarówno aktywów dystrybucyjnych (sieci), jak i wytwarzania ciepła (elektrociepłownie), co pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści biznesowych, a klientom pozwala na zakup ciepła na korzystnych warunkach.
Jaka jest obecnie pozycja przedsiębiorstwa Tauron Ciepło SA na polskim rynku energetycznym i jakie podmioty spółka ponadto skupia?
Tauron Ciepło jest jednym z największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, a jego docelowa struktura zakłada dalszą konsolidację, a co za tym idzie - rozwój tego obszaru. Podstawową działalnością spółki jest zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej do celów ogrzewania, podgrzewania wody wodociągowej, wentylacji oraz celów technologicznych.
Firma eksploatuje urządzenia ciepłownicze, realizuje usługi przyłączania nowych obiektów do sieci ciepłowniczej, a także wykonuje zadania remontowe i transportowe. Obecnie Tauron Ciepło dostarcza centralne ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową oraz inne media energetyczne na terenie kilkunastu miast w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim. W 2011 roku łączna moc zamówiona wynosiła ponad 1600 megawatów. Po przyłączeniu do spółki z końcem kwietnia EC Tychy, EC Nowa i EC w Kamiennej Górze Tauron Ciepło posiada również własne duże źródła. Spółka eksploatuje ponad tysiąc kilometrów sieci i 3 tysiące węzłów cieplnych, za pośrednictwem których przesyła ciepło do blisko 4 tysięcy klientów, czyli blisko 700 tysięcy osób.
Czy w planach są również dalsze przejęcia?
Grupa Tauron dąży do zwiększania wartości. Jednym z zadań realizowanych w tym zakresie jest koncentracja w ramach spółki Tauron Ciepło wszystkich aktywów ciepłowniczych - zarówno dystrybucyjnych, jak i wytwórczych. Pozwoli to na optymalizację kosztów działalności oraz umożliwi rozwój działalności związanej z wytwarzaniem ciepła w małej kogeneracji.
Ponieważ jednym z zadań Tauron Ciepło jest zabezpieczenie rynków zbytu dla źródeł wytwórczych ciepła w Grupie Tauron, fuzje i przejęcia są możliwe tam, gdzie mamy do czynienia z odbiorem ze źródeł Grupy. Wszystkie decyzje strategiczne i operacyjne, dotyczące takich obszarów, będą podejmowane z punktu widzenia korzyści zarówno dla Tauron Ciepło, jak i całej Grupy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.