Żyjemy w świecie, w którym ludzie mają na siebie ogromny wpływ. Czasem pozytywny, czasem negatywny, ale nie da się ukryć, że ludzie żyją dziś ze sobą w stałych i dynamicznych związkach. Nie jest niespodzianką, że te relacje przekładają się również na sferę biznesową.Spółka New World Resources prowadzi działalność w regionie morawsko-śląskim w Republice Czeskiej poprzez swoje spółki zależne - OKD oraz OKK Koksovny.
Po drugiej stronie granicy spółka zależna NWR - NWR KARBONIA prowadzi projekty rozwojowe "Dębieńsko" i "Morcinek".
- Tak jak każda firma, NWR jest w kontakcie z osobami i instytucjami, na które wywiera wpływ poprzez swoją działalność, a które również wpływają na nią samą. Nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu tego, że OKD daje zatrudnienie ponad 11 tysiącom ludzi w regionie morawsko-śląskim i jest największym pracodawcą w regionie - wyjaśnia menedżer ds. zrównoważonego rozwoju NWR Tomáš Rak.
Interesariusz to ktoś, kto...
W języku polskim istnieje określenie "interesariusz", oznaczające grupę ludzi związanych z danym projektem. Węgiel na północnych Morawach i Śląsku wydobywa się od ponad dwustu lat, niemal w każdej rodzinie ktoś pracował, pracuje lub będzie pracował w górnictwie. To czyni ze społeczności lokalnej, żyjącej w zasięgu działalności NWR, jej ważnych interesariuszy. Ponieważ wydobycie węgla i produkcja węgla koksującego podlegają ścisłym regulacjom prawnym, do grona ważnych interesariuszy należą organy administracji rządowej na szczeblu centralnym i terenowym, np. Urząd Górniczy (w Polsce - Wyższy Urząd Górniczy), Ministerstwo Przemysłu i Handlu (w Polsce - Ministerstwo Gospodarki), a także właściwe urzędy, mające siedziby na obszarze, na którym NWR prowadzi działalność.
Obawy interesariuszy
Jak silne jest oddziaływanie NWR na poszczególne grupy? Jak silny jest wpływ tej firmy w przypadku grupy mającej inne cele? W jakich dziedzinach ten wpływ jest największy? Czy niektórzy interesariusze mogą mieć obawy lub wątpliwości dotyczące zachowania NWR w pewnych dziedzinach? Przeprowadzone analizy potwierdziły, że najczęstsze obawy dotyczyły sytuacji finansowej spółki. - Możliwość pogorszenia się sytuacji finansowej daje powody do obaw. Mówimy o płacach pracowników, darowiznach na rzecz wspieranych organizacji, gmin i powiatów, jak również podatkach i opłatach trafiających do Skarbu Państwa i budżetów samorządów lokalnych - wyjaśnia Rak.
Bezpieczeństwo jest priorytetem
Górnictwo kojarzone jest z ryzykiem wypadków i ciężkimi warunkami pracy. NWR jest świadoma tego, że bezpieczeństwo i warunki pracy są w powszechnym odczuciu kwestiami niezwykle drażliwymi. Potwierdzają to przeprowadzone przez nas analizy. - Zdrowie i życie ludzkie jest absolutnym priorytetem. Liczba wypadków w kopalniach na przestrzeni wielu lat maleje. W ostatnich latach w ramach programu BEZPIECZEŃSTWO 2000 wszyscy górnicy zostali wyposażeni w nowoczesny sprzęt ochronny o wartości pół miliarda czeskich koron. Zachęcamy naszych pracowników do odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania w miejscu pracy poprzez konkursy, wypłacane dodatki i regularne kampanie informacyjne - powiedział Rak.
NWR KARBONIA a społeczna odpowiedzialność biznesu
NWR KARBONIA buduje partnerskie stosunki z własnymi interesariuszami. Czytelne działania poddane konsultacjom - tak można określić sedno działań spółki, skierowanych do lokalnej społeczności oraz lokalnych władz. Projekt "Dębieńsko" przez kolejne lata będzie miał niezaprzeczalny wpływ na cały region, dlatego NWR KARBONIA już przestrzega polityki zrównoważonego rozwoju grupy. Na tym etapie projektu Karbonia koncentruje się na tworzeniu planów, mających w przyszłości gwarantować pracownikom bezpieczeństwo, jak również minimalizować negatywne efekty ekologiczne.
***
Nie podejmujemy decyzji bez udziału interesariuszy - Wywiad z Tomášem Rakiem, menedżerem ds. zrównoważonego rozwoju NWR
W jaki sposób identyfikujecie swoich czołowych interesariuszy?
Interesariuszy dzielimy na tych, którzy mają wpływ na działalność NWR i odwrotnie, tych, na których wpływ ma nasza działalność. Okoliczni mieszkańcy i nasi pracownicy są niezwykle istotnymi interesariuszami. Poza nimi są jeszcze instytucje, regulujące rynek górniczy, lokalne władze, klienci, dostawcy, lokalne szkoły, uniwersytety i oczywiście nasi akcjonariusze. Oni wszyscy biorą czynny udział w dialogu, który z nimi podejmujemy. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nie konsultujemy sprawy ważnej dla spółki z naszymi interesariuszami. Należy oczywiście przypomnieć, że z niektórymi interesariuszami, takimi jak urzędy czy lokalne władze, rozmawiamy także dlatego, że mamy taki obowiązek, a z niektórymi, jak na przykład z lokalnymi społecznościami, przede wszystkim dlatego, że liczymy się z ich opinią.
Na czym koncentruje się NWR, jeżeli chodzi o politykę zrównoważonego rozwoju?
Jeżeli chodzi o zrównoważony rozwój, to działania w tym zakresie podejmujemy po rozmowie z naszymi interesariuszami, którzy są dla nas niezwykle istotni i bez których nie możemy podejmować żadnych istotnych decyzji w spółce. Dla większości naszych interesariuszy najważniejsze są następujące czynniki: bezpieczeństwo, nasza obecność na rynku, kondycja finansowa spółki, utrzymanie pracy i możliwość zatrudnienia, polityka w zakresie gospodarki odpadami, zużycie energii i sprawy transportowe.Naszym interesariuszom, a zwłaszcza społecznościom, wśród których działamy, niezwykle mocno zależy na tym, byśmy rozwijali się jako spółka, byśmy byli obecni na rynku i prezentowali bardzo dobre wyniki finansowe. Społecznościom, z którymi mamy do czynienia na co dzień, zależy przede wszystkim na utrzymaniu pracy w górnictwie i dostępie do zawodu, który ich członkowie często wykonują z pokolenia na pokolenie. To właśnie dlatego bardzo dbamy o naszych pracowników i stawiamy na bezpieczeństwo, co w tej branży jest czymś absolutnie koniecznym.
Rozmawiała: Anna Golasz
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.