Przedstawiciele sześciu europejskich muzeów górniczych podpiszą list intencyjny -w czwartek 10 maja w zabrzańskiej Hali Sportowej Pogoń - o deklaracji współpracy.
Sygnatariuszami porozumienia będą gospodarze placówek z turystycznego kręgu europejskiego dziedzictwa przemysłowego:
• Le Centre Historique Minier we francuskim Lewarde,
• Deutsches Bergbau-Museum w niemieckim Bochum,
• National Coal Mining Museum w angielskim Wakefield,
• Le Bois du Cazier w belgijskim Marcinelle,
• Centro Italiano della Cultura del Carbone z włoskiej Sardynii oraz
• zabrzańskiej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido.
- Zaczątki współpracy górniczych muzealników sięgają 2004 roku. Celem tworzonej przez nas sieci było zbieranie źródeł dokumentacyjnych i naukowych w ramach wspólnych badań. Ta współpraca obejmuje również między innymi wspólny udział w wydarzeniach kulturalnych, konferencje i spotkania studyjne - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Tomasz Masoń, kierownik działu promocji i organizacji imprez Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido.
List intencyjny ma stać się impulsem współpracy szóstki w zakresie wspólnych badań, inicjatyw promocyjnych, wydarzeń kulturalnych, aplikacji projektów unijnych oraz dzielenia się doświadczeniami w pobudzaniu ruchu turystycznego w obiektach górniczych.
- Ta współpraca będzie korzystna dla wszystkich. Każde z muzeów ma czym się pochwalić i każde może z innymi podzielić się doświadczeniami. To ważne w sytuacji, gdy zabytki dziedzictwa przemysłowego cieszą się coraz większą popularnością wśród zwiedzających. Ludzie chcą oglądać nie tylko obrazy, pałacowe wnętrza, ale także stare hale fabryczne, czy zabytkowe kopalnie, takie choćby jak nasza - powiedziała portalowi górniczemu nettg.pl Łucja Zawadzka, wicedyrektor Guido.
Uczestniczący w ceremonii podpisania dokumentu zwiedzą następnie najatrakcyjniejsze miejsca w Zabrzu.
W piątek 11 maja, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, uroczyście zainaugurują Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Wystawcami będą nie tylko muzealnicy z kręgu górnictwa. Halę i jej otoczenie wypełnią stoiska m. in. Muzeum Papiernictwa z Dusznik Zdroju, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego oraz gruzińskiego Regionu Batumi. Zabrzanie i goście targów będą mogli więc nie tylko poznać świadectwa europejskiego dziedzictwa przemysłowego, ale też popróbować kulinarnych rarytasów, zasiąść przy kole garncarskim, czy poznać tajniki czerpania papieru bądź wytwarzania mydła.
Wśród wielu imprez towarzyszących Targom będzie sobotni VI Bieg Rodzinny o Puchar Prezydenta Zabrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.