W obecności prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabrieli Lenartowicz i wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka i oraz szefów regionalnych instytucji ochrony środowiska 27 kwietnia została podpisana umowa pomiędzy Polskim Koksem a przedsiębiorstwem Carboautomatyka na budowę zakładu produkcji ekologicznych kompozytowych paliw stałych. Obiekt powstanie na terenie kopalni Krupiński należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Spółka Polski Koks, należąca do Grupy JSW, złożyła do katowickiego WFOŚiGW wniosek o udzielenie pożyczki z przeznaczeniem na sfinansowanie realizacji tego zadania. Cała inwestycja, to koszt prawie 20 mln zł.
Termin zakończenia prac przewidziano na drugie półrocze 2013 r. Powstanie w nim rocznie ok 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, powstałych na bazie flotokoncentratu, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych.
Do tej pory ten typ węgla - z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji - przeznaczany był niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenków, amoniaku, pyłu zawieszonego i metali ciężkich.
Teraz, opracowana w Katowicach, nowa technologia przeróbki węgla koksującego z kopalń Budryk i Krupiński, pozwoli na przygotowanie i udostępnienie do spalania w gospodarstwach domowych proekologicznego paliwa nowej generacji. Będzie to - jak określono podczas podpisywania umowy o budowie nowej fabryki - prawdziwy przełom w przeróbce węgla i stworzenia powszechnego paliwa bezpiecznego ekologicznie.
Z dotychczasowych analiz naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla wynika, że nowa metoda pozwala na spalanie tego typu węgla zarówno w starych jak i w nowoczesnych kotłach przy ponad 90 procentowej redukcji najbardziej szkodliwych dla człowieka toksyn, głównie rakotwórczego benzopirenu, dioksyn i furanów. Wyjątkowo niska, bo bliska zeru, jest też ilość popiołu powstałego po spaleniu tych brykietów.
Inwestycja to wynik realizacji postanowień programu badawczo - rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbka Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski.
Prezes Gabriela Lenartowicz mówiła, że przedsięwzięcie to daje szanse na uzyskanie dużego efektu ekologicznego, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii przemysłowej ekologia znów może być kołem zamachowym postępu gospodarczego w regionie.
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk natomiast, apelował, by tak opracować dystrybucję nowego paliwa by było ono tanie i dostępne dla wszystkich, którzy w swoich kotłowniach chcą palić bezpiecznie i ekologicznie.
W galerii: Kopalnia Krupiński w Suszcu na terenie, której powstanie zakład produkcji ekologicznych kompozytowych paliw stałych
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.