Będą baseny ze sztucznymi falami, skały, wodospady, gejzery, wysepki i zespół zjeżdżalni... To tylko niektóre atrakcje mającego powstać w Tychach aquaparku. Rozstrzygnięto już konkurs na koncepcję architektoniczno-funkcjonalną obiektu. Park wodny, którego koszt szacowany jest na 100 mln zł, ma powstać do końca 2015 r. Ma być zasilany prądem i ciepłem wyprodukowanym z biogazu.
Do konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej obiektu wpłynęło sześć prac. Zwyciężyła ta nadesłana przez biuro architektoniczne Schick &Partner Polska z Rudy Śląskiej.
Zdaniem organizatorów konkursu zwycięska praca to nowatorska i nowoczesna, a zarazem funkcjonalna propozycja parku wodnego z całym kompleksem różnorodnych atrakcji typu spa, wellness czy fitness.
W kompleksie mają się znaleźć strefy: rekreacyjna, sportowa, wypoczynkowa, administracyjna, gastronomiczna oraz zewnętrzna. Największą atrakcją ma być zespół zjeżdżalni o różnej długości oraz strefa basenów rekreacyjnych ze sztucznymi falami, skały, wodospady - ściana wody, sztuczna fala, gejzery, leżanki wodno-powietrzne, sauny, wysepki, mostki oraz zewnętrzny basen rekreacyjny czynny cały rok.
- To ma być aquapark dla wszystkich, zarówno dzieci, jak i młodzieży, ale też dla ludzi starszych. Chcemy dać mieszkańcom możliwość spędzania wolnego czasu i korzystania z atrakcji, jakich do tej pory w Tychach nie było. Co więcej chcemy przy jego budowie zastosować innowacyjne rozwiązania, tak by w przeciwieństwie do innych aquaparków w Polsce nasz nie przynosił strat - podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Zbigniew Gieleciak, prezes realizującego przedsięwzięcie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach, także zapewnia, że budowa i utrzymanie aquaparku nie będzie wielkim obciążeniem dla miejskiego budżetu.
- Jedyną oczyszczalnią wystarczalną energetycznie w Polsce jest oczyszczalnia tyska. Chcemy to wykorzystać. Chcemy wykorzystać biogaz wytarzany z oczyszczalni do wytworzenia ciepła i prądu. U nas energia będzie za darmo, to uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców" - zaznaczył prezes.
Tyski aquapark powstanie w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Prace nad projektem do przygotowanej koncepcji potrwają ok. 1,5 roku. Wiosną 2014 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych, tak by do końca 2015 roku aquapark w Tychach było gotowy.
Tyski park wodny będzie kolejnym tego typu obiektem w regionie. Wkrótce ma zostać oddany do użytku park wodny w Rudzie Śląskiej, budowany za 119 mln zł. Inne działają już m.in. w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej. Parki przeważnie generują straty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.