Mimo nieustannego spadku wydobycia węgla i wyraźnego zmniejszenia liczebności załóg górniczych, co roku odnotowuje się ok. 500 nowych przypadków pylicy płuc, stanowiących niechlubny i wiodący udział w chorobach zawodowych w przemyśle górniczym. Głównymi źródłami powstawania pyłu są proces kruszenia węgla i skał w wyniku mechanicznego urabiania maszynami drążącymi, stosowanie materiałów wybuchowych w przodkach górniczych oraz transport węgla przenośnikami.
W miejscach tych rejestruje się stężenie pyłów znacznie przekraczające wartości NDS (najwyższych dopuszczalnych stężeń). Stąd niezbędne jest podejmowanie prac ograniczających powstawanie pyłu oraz stosowanie metod i urządzeń ograniczających jego przedostawanie się do powietrza. W Instytucie Techniki Górniczej KOMAG zaprojektowano powietrzno-wodne instalacje zraszające, skutecznie ograniczające zapylenie w ścianach, przodkach chodnikowych, chodnikach oraz na przesypach przenośników. Większość zaprojektowanych rozwiązań znalazło już swoje praktyczne zastosowanie w podziemiach kopalń. Jednym z rozwiązań są zraszacze przesypów typu Bryza-1200, które przeznaczone są do ograniczania ilości pyłu powstającego na przesypach przenośników.
Rozwiązanie to wykorzystuje do rozpylania wody sprężone powietrze, powodując znaczne zmniejszenie jej ilości, nawet do 0,5 litra na minutę. Bardzo duże rozdrobnienie kropel powoduje, że ich liczba gwałtownie wzrasta i związuje ze sobą większość pyłu znajdującego się na drodze strumieni zraszających. Zraszacz wyposażono w specjalną kratę zawieszoną nad przesypem, na której osadza się zwilżony pył. Z przeprowadzonych badań wynika, że za pomocą zraszacza Bryza-1200 można ograniczyć zapylenie w rejonach przesypów nawet o 90 proc., redukując stężenie pyłu do wartości poniżej NDS. Producentem wymienionego zraszacza jest firma innowacyjno-wdrożeniowa ELEKTRON z Radzionkowa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.