Energia geotermalna (energia geotermiczna, geotermia) - energia termiczna skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Jest pobierana za pomocą odwiertów, do których wtłaczana jest chłodna woda i odbierana gorąca po wymianie ciepła z gorącymi skałami. Służy również jako naturalne źródło ciepła w źródłach termalnych.
Energię geotermalną wykorzystuje się w 24 krajach, a łączna moc działających elektrowni geotermalnych wynosi 10,9 GW (2010 rok). Najistotniejszym źródłem energii jest na Islandii i na Filipinach. W Polsce instalacje geotermalne działają m.in. na obszarze Podhala.
Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, gdyż 80 proc. powierzchni kraju jest pokryte przez 3 prowincje geotermalne:
• centralnoeuropejską,
• przedkarpacką i
• karpacką.
Temperatura wody dla tych obszarów wynosi od 30-130 st. C (a lokalnie nawet 200 st. C), a głębokość występowania w skałach osadowych od 1 do 10 km. Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40 proc. obszaru kraju (wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65 st. C, zasolenie nie przekracza 30 g/l a także gdy wydajność źródła jest odpowiednia).
Pierwszy w Polsce Zakład Geotermalny w Bańskiej-Białym Dunajcu powstał w latach 1989-1993. Od kilku lat z odwiertów i instalacji korzysta PEC Geotermia Podhalańska SA, która dostarcza ciepło do większości domów w Zakopanem.
Jak dotąd w Polsce funkcjonuje dziewięć instalacji geotermalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.