Państwowy Instytut Geologiczny 21 marca przedstawił długo oczekiwany i obiecywany raport o polskich zasobach gazu z łupków. Wyszło, że maksymalnie mamy go trzy razy mniej niż szacowano. Teraz okazuje się, że PIG mógł się mylić, bo zamiast 1,92 mld m sześc. łupkowego możemy mieć go dwa razy więcej!
Skąd ta zmiana szacunków i - nie ukrywajmy - przyczynek do poprawy optymizmu nadszarpniętego pigowskim raportem? Ano stąd, że Saponis Investments poinformowała Dziennik Gazetę Prawną o wynikach odwiertów wykonanych przez tę firmę na Pomorzu.
Firma dostała koncesje na prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego w rejonie Sławna, Słupska i Stargardu. Pola mają ok. 3 tys. m. kw. powierzchni. I jak informuje Dziennik Gazeta Prawna "mogą zawierać od 128 mld m sześc. gazu łupkowego w najbardziej pesymistycznym scenariuszu do nawet 376 mld m sześc. w optymistycznym", bo "tak wynika z badań prowadzonych przez RPS Energy Ltd na odwiertach firmy Saponis Investments, które zostały opublikowane przez LNG Energy, udziałowca Saponisu".
Oznaczać może, że w Polsce jest od od 4,6 bln do 13,6 bln m sześc. łupkowego. Zważywszy, że do eksplatacji przemysłowej nadaje się jedna piąta zasobów, to wyszłoby, że na wydobycie czeka - circa - od 1 do 3 bln m sześc. gazu ziemnego z łupków. Przypomnijmy, że wymieniony z początku raport PIGP oszacował (na podstawie próbek z odwiertów wykonanych głównie w latach 60.) wydobywalne zasoby gazu na od 34,6 mld m sześc. do 1,92 bln. Jednak prawdopodobne zasoby oszacowano w przedziale od 346 do 768 mld m sześc.
Warto przypomnieć, że odkąd gaz łupkowy stał się przedmiotem ożywionej dyskusji, tak społecznej, ekonomicznej, jak i politycznej, najczęściej przedstawiano najbardziej optymistyczne szacunki co do jego zasobów. I tak mówiono i pisano, że zasoby gazu łupkowego w Polsce należą do największych w Europie i wg szacunków amerykańskich wynoszą one 5,3 bln m sześc., co pokryć może zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny (bo nim w istocie jest gaz uzyskiwany z łupków) na 300 lat. Ze sprzedaży gazu miano finansować, m.in., dostatnie emerytury. Może po ujawnieniu wyników z odwiertów wykonanych przez Saponis Investments, znów będzie można pomarzyć o Polsce niezależnej energetycznie i gazem stojącej?
Czytaj więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej:
Gaz łupkowy: A jednak mamy mnóstwo tego surowca
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.