Kilkunastu polskich alpinistów szykuje się do wspinaczki na trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse i Manaslu. Jest wśród nich Wojciech Kukuczka, syn znanego, nieżyjącego już polskiego alpinisty Jerzego Kukuczki.
W ekipie, którą kierować ma Dariusz Załuski, znalazł się także prof. Zbigniew Waśkiewicz, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która nosi imię najznakomitszego polskiego alpinisty. Po
raz czwarty najwyższą górę globu (8850 m) zamierza też zdobyć Ryszard Pawłowski, a wraz z nim Tomasz Kobielski z duńskim partnerem Jakobem Urthem, Kinga Baranowska i Paweł Michalski.
Jerzy Kukuczka zginął 24 października 1989 na Lhotse w Nepalu. Jako drugi człowiek na Ziemi, po Reinholdzie Messnerze, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tys. m.
Poza swoim pierwszym ośmiotysięcznikiem wspinał się albo w ekstremalnie ciężkich warunkach zimą, albo nowymi trasami. Na 10 z 14 ośmiotysięczników, które zdobył w latach 1979-1987, wytyczył własne podejścia. W ciągu dwóch lat zdobył sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą. W 1988 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary wraz z Reinholdem Messnerem został nagrodzony srebrnym medalem olimpijskim.
Warto przypomnieć, że w 20. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki Galeria Kukuczka, mieszcząca się w Domu Trzech Narodów w Istebnej-Janowicach, wydała jubileuszowy kalendarz, dokumentujący wyprawy himalaisty na 14 ośmiotysięczników. Kolorowy zbiór fotografii opatrzony jest wypowiedziami himalaisty i wspomnieniami jego najbliższych kolegów. Projekt kalendarza wykonał właśnie syn Jerzego Kukuczki - Wojciech, który jest także autorem zdjęć do kalendarza Trybuny Górniczej. W 2008 r. sfotografował on dwanaścioro podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych, których sylwetki zamieszczono następnie na kolejnych stronach tego niezwykłego wydawnictwa. Pieniądze ze sprzedaży kalendarza zasiliły potem konto FRG, organizacji niosącej pomoc dzieciom, których ojcowie zginęli na posterunku pracy w kopalniach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.