Z badań CBOS wynika, że 35 proc. Polaków dobrze ocenia działalność NSZZ Solidarność, a 24 proc. ma dobre zdanie o OPZZ. Złą opinię o Solidarności wyraziło 32 proc. badanych, a o OPZZ - 29 proc.
Autorzy opracowania, opublikowanego 24 kwietnia, zwracają uwagę, że znaczna część Polaków nie ma wyrobionej opinii o działalności związków zawodowych, zwłaszcza o OPZZ, które jest słabiej rozpoznawalne niż Solidarność. Zdania na temat działalności OPZZ nie ma 47 proc. ankietowanych, podczas gdy w przypadku Solidarności - 33 proc. badanych.
"Niemniej poziom poinformowania o funkcjonowaniu obu organizacji związkowych, szczególnie NSZZ "S", zwiększył się od lutego bieżącego roku, na co mógł wpłynąć fakt, że były one bardziej widoczne w przestrzeni publicznej za sprawą protestów wobec rządowych propozycji zmian dotyczących systemu emerytalnego" - napisano w opracowaniu.
Jak wynika z sondażu, działalność obu central związkowych stosunkowo lepiej niż inni oceniają robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani oraz rolnicy. Natomiast "krytyczne opinie na ten temat są relatywnie częstsze wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, pracowników usług oraz prywatnych przedsiębiorców".
Jak zauważono w opracowaniu, na postrzeganie Solidarności wpływają poglądy polityczne i religijność - pozytywne opinie częściej wyrażają badani identyfikujący się z prawicą oraz praktykujący przynajmniej raz w tygodniu.
Badanie przeprowadzono 12-18 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1018 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.