Reprezentanci 170 podmiotów trudniących się sprzedażą węgla kamiennego przybyło do Katowic, by uczestniczyć w zebraniu założycielskim Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Wybrano je władze. Prezesem został Adam Gorszanów, kierujący na co dzień Towarzystwem Gospodarczym Sprzedawców Polskiego Węgla.
Ambicją Izby, jej twórców i założycieli jest reprezentować ich interesy wobec władz państwowych, samorządowych, sądów itd. Izba chce także kształtować i upowszechniać zasady etyki w działalności gospodarczej, dokonywać ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących działalności jej członków, a w szczególności górniczej. Przypomnijmy, że 8 marca 2012 r. zarządy Stowarzyszenia Autoryzowanych Sprzedawców Katowickiego Holdingu Węglowego i Towarzystwa Gospodarczego Sprzedawców Węgla uzgodniły powołanie Izby, która...
- Będzie także wrażać również opinie o projektach przepisów, które dotyczą branży. Mówiliśmy to już wcześniej, że Izba powstała wskutek wprowadzenia podatku akcyzowego od wyrobów węglowych, które w przyjętych rozwiązaniach legislacyjnych nie uwzględniło specyfiki branży opałowej i - w naszej ocenie - grozi niebezpiecznymi konsekwencjami fiskalnymi dla podmiotów w niej działających - wyjaśnia prezes Gorszanów.
Z inicjatywy zadowoleni są producenci węgla. Zbigniew Paprotny, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. handlu nie ukrywał, że spółka nie może dotrzeć bezpośrednio do każdego z odbiorców węgla grubego. I czyni to za pośrednictwem autoryzowanych sprzedawców. Przypomniał, że z 8,5 mln ton węgla grubego - 4,5 mln ton wydobywają kopalnie Kompanii Węglowej...
- Węgiel kamienny pozostaje wciąż najtańszym źródłem energii dla gospodarstw domowych. M.in. dlatego jeszcze przez wiele lat będzie on w Polsce najpopularniejszym surowcem do produkcji energii cieplnej. Co kwartał wykonujemy analizy kosztowe różnych rodzajów ogrzewania. Ogrzewanie węglem kamiennym wciąż jest rozwiązaniem najtańszym.
Węgiel gruby i średni obłożone są - tak u producenta, jak i u dystrybutorów - największą marżą - przynał wiceprezes Paprotny. I dlatego jego sprzedaż daje relatywnie wysokie przychody, zatem Kompania liczy na dobrą współpracę z firmami, które dostarczają jej węgiel końcowym odbiorcom.
W 2004 r. gospodarstwa domowe zużyły 9,4 mln ton węgla kamiennego. W ubiegłym roku spaliły już ok. 12 mln ton, w tym 3 miliony ton, które pochodziły z importu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.