Portal górniczy nettg.pl zapytał Beatę Marynowska, okręgową inspektor pracy w Katowicach o to, jakie działania muszą podejmować pracodawcy, aby poprawić stan bezpieczeństwa pracy?
- Pod względem bezpieczeństwa pracy górnictwo prezentuje się nie najgorzej w porównaniu z innymi gałęziami przemysłu. Jest na trzecim miejscu, przed budownictwem i przetwórstwem przemysłowym. Nadal trzeba informować pracowników o specyficznych zagrożeniach, aby statystykę poprawić. To ważne, że w górnictwie jest wiele osób, które chcą rozmawiać na tematy bezpieczeństwa i higieny pracy i mają w tej dziedzinie wiele do powiedzenia.
Jednak mimo kontroli prowadzonych w zakładach górniczych, zarówno przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, jak i nadzór górniczy, wciąż dochodzi do wypadków, a nawet katastrof.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić swym pracownikom bezpieczeństwo i ochronę ich życia i zdrowia w każdym aspekcie związanym z zatrudnieniem. Pracownik natomiast jest obowiązany do stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.