W siedzibie Kompanii Węglowej podpisano w poniedziałek16 kwietnia porozumienie, tworzące fundusz kaucyjny w wysokości 5 mln złotych z przeznaczeniem na aktywizację zawodową wdów po górnikach i żon pracowników spółki pozostających na rentach inwalidzkich.
W obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka dokument podpisali: prezes Kompanii Węglowej, Joanna Strzelec-Łobodzińska i wiceprezes Piotr Rykala, prezes FuNdacji Rodzin Górniczych, Bogdan Ćwięk i wiceprezes Ryszard Wyględacz oraz prezes Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia Józef Myrczek i wiceprezes Renata Rokita-Rogala.
Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreślała, że inicjatywa spółki jest przejawem społecznej odpowiedzialności biznesu:
- Zdecydowaliśmy się na przekazanie pewnych, pochodzących z zysku środków na fundusz aktywizacji zawodowej dla żon górników. Razem z Śląskim Bankiem Spółdzielczym i za pośrednictwem Fundacji Rodzin Górniczych, bardzo aktywnie działającą na tym polu, zdecydowaliśmy się na stworzenie funduszu kaucyjnego, który będzie ułatwiał pozyskiwanie kredytu na aktywizację zawodową małżonkom i wdowom po górnikach. Jest on adresowany do wszystkich tych pań, które albo będą chciały rozpocząć mały, samodzielny biznes, albo go rozszerzyć. Środki będą zdeponowane w Śląskim Banku Spółdzielczym, służąc jako zabezpieczenie kredytów, które w związku z tym mogą być tanimi pożyczkami. Jeśli beneficjentom funduszu uda się rozwinąć własną działalność i w terminie spłacać raty, to po spłacie trzech czwartych pożyczki pozostała część może zostać umorzona.
- Jesteśmy przygotowani do obsługi funduszu. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Będziemy to robili z sercem - zapewniał prezes Józef Myrczek.
Realizację programu aktywizacji zawodowej będzie nadzorowała Fundacja Rodzin Górniczych. Prezes Bogdan Ćwięk spodziewa się, że na początek skorzysta z niego co najmniej kilkadziesiąt osób:
- Złożony w banku kapitał będzie przeznaczony na celowe wydatki, związane z podejmowaniem działalności gospodarczej przez górnicze rodziny. Fundacja będzie wskazywała rodziny, które mogą być objęte programem. W części fundusz będzie też przeznaczony na szkolenia, podnoszące kwalifikacje beneficjentów programu. Nawiążemy kontakty ze spółkami szkoleniowymi, które będą gotowe prowadzić je pod kątem aktywizacji zawodowej kobiet.
Inicjatywę wysoko oceniał wicepremier Waldemar Pawlak:
- Program tworzy trwały mechanizm wsparcia dla aktywności zawodowej kobiet. To dobry przykład społecznej odpowiedzialności biznesu - oceniał wicepremier dodając, iż zapewne będzie również stanowił impuls dla innych przedsiębiorców górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.