Muzeum Górnictwa Węglowego przedstawia zbiory z wystawy "Czas mamuta" stale prezentowanej, od 2007 r., w Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie.
W Zabrzu można więc zobaczyć kości mamuta, nosorożca włochatego, jelenia olbrzymiego i innych ssaków epoki plejstoceńskiej, zamieszkujących licznie tereny Polski. Integralną częścią wystawy są plansze informacyjne. Dzięki nim nawet zupełni laicy będą wiedzieli, co przedstawiają prezentowane eksponaty. Można zobaczyć również zrekonstruowaną, przez pracowników Muzeum, osadę, a właściwie namiot, łowców z okresu paleolitu. Dla spotęgowania wrażenia zwiedzaniu towarzyszy stosowna aranżacja muzyczna wraz z odgłosami wydawanymi przez ówczesne zwierzęta.
Mamut - w języku Eskimosów znaczy: ten który żyje pod ziemią. Jak żył? Co jadł? Podczas prac na budowie obwodnicy Garwolina, natrafiono na dużą ilość porozrzucanych szczątków kostnych należących głównie do mamuta wielkiego.
Ponadto Muzeum w ramach XIX edycji Tygodnia Ziemi zaprasza na wystawę fotograficzną poświęconą zagrożonym gatunkom fauny polskiej. Wiele współcześnie żyjących jeszcze zwierząt, w niedalekiej przyszłości może stać się gatunkiem wymarłym. Tak, jak mamuty...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.