Komisja Krajowa NSZZ Solidarność wezwała rząd premiera Donalda Tuska do wstrzymania zmian podnoszących wiek emerytalny i zaapelowała o powrót do stołu negocjacyjnego - czytamy w komunikacie opublikowanym przez górniczą Solidarność.
Związkowcy w przyjętym stanowisku postulują wprowadzenie reformy systemowej, poprzedzonej poważną dyskusją z partnerami społecznymi, zamiast "mechanicznego" podwyższenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, bez uwzględnienia poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia, co może spowodować zapaść na rynku pracy ludzi młodych.
W przyjętym dokumencie KK podkreśla, że "jeśli do podobnych reform dochodziło w innych krajach europejskich, to były one wynikiem wielomiesięcznych, a nawet wieloletnich dyskusji. W Polsce poważnego dialogu na ten temat nie było, choć wprowadzane zmiany mają dotknąć niemal wszystkich obywateli".
Według "S", kluczowym elementem reformy powinna być strategia demograficzna państwa, która w ciągu 20-30 lat byłaby w stanie odwrócić niekorzystne trendy demograficzne (starzenie się społeczeństwa, coraz mniej osób w wieku produkcyjnym), będące jedną z istotnych przyczyn zapaści systemu emerytalnego.
Związek domaga się także podjęcia innych działań na rzecz uzdrowienia polskiego systemu emerytalnego, m.in. ujednolicenie i uzależnienie składek na ubezpieczenie społeczne od rzeczywistych dochodów, uszczelnienie systemu ubezpieczeń rolniczych, ustabilizowanie zatrudnienia ludzi młodych i stworzenia bezpiecznych warunków do pracy dla osób starszych oraz zwiększenie efektywności opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki zorientowanej na wydłużenie zdolności do pracy.
- To najprawdopodobniej ostatni apel o dialog przed zaplanowaną na 30 marca ogólnopolską pikietą wsparcia dla związkowego wniosku referendalnego. Liczny udział w pikiecie zapowiedzieli górnicy z Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, którym może grozić odebranie branżowych uprawnień emerytalnych, co sugeruje ostatnia informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - informuje związek.
Pełną treść stanowiska (zamieszczoną na stronie internetowej górniczej solidarności) publikujemy poniżej:
* * *
Stanowisko KK NSZZ "Solidarność"
ws. wieku emerytalnego
(20-03-2012 r.) Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wzywa Rząd RP do wstrzymania projektowanych zmian wydłużających ustawowy wiek uprawniający do przejścia na emeryturę i zrównujących ten wiek dla kobiet i mężczyzn i powrót do stołu negocjacyjnego.
Po raz kolejny stwierdzamy, ze mechaniczne podnoszenie wieku emerytalnego nie jest jakąkolwiek reformą systemu ubezpieczeń społecznych. Uważamy, że mieliśmy rację przeprowadzając inicjatywę referendum ogólnokrajowego w sprawie utrzymania dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Półtora miliona Polaków poparło tę inicjatywę.
"Solidarność" zwraca rządowi uwagę, że tego typu zmiany w krajach europejskich poprzedzano wielomiesięczną, a często wieloletnią dyskusją. W Niemczech trwała ona 2 lata. W Polsce próbuje się wprowadzić zmiany dotyczące wielu pokoleń zaledwie w dwa miesiące.
Zgodnie z przyjętą 16 lutego 2012 roku przez Komisję Europejską "Białej Księgi - Plan na rzecz adekwatnych, bezpiecznych i stabilnych emerytur", zmiany w systemach emerytalnych powinny być przeprowadzane w dialogu z partnerami społecznymi, a możliwość wydłużenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę musi być uzależnione od poziomu zatrudnienia i wielkości bezrobocia.
Komisja Krajowa uważa, że najważniejszym elementem reformy emerytalnej powinna być Narodowa Strategia Demograficzna, która w perspektywie 20-30 lat będzie w stanie odwrócić niekorzystne trendy demograficzne, będące jedną z istotnych przyczyn zapaści systemu emerytalnego. Niezbędnym jest także podjęcie działań na rzecz wydłużenia rzeczywistego wieku aktywności zawodowej i poniesienia zdrowotnych możliwości do wykonywania pracy osób w wieku około emerytalnym. Dlatego jeszcze raz wskazujemy, na konieczność:
• ujednolicenia i uzależnienia składek na ubezpieczenie społeczne od rzeczywistych dochodów
• stworzenia mechanizmów motywujących do wydłużenia aktywności zawodowej
• uszczelnienia systemu ubezpieczeń rolniczych
• ograniczenia patologii w samozatrudnieniu i stosowania umów śmieciowych
• zwiększenia efektywności służb publicznych i instytucji rynku pracy
• ustabilizowania zatrudnienia ludzi młodych i stworzenia bezpiecznych warunków do pracy dla osób starszych
• zwiększenia efektywności opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki zorientowanej na wydłużenie zdolności do pracy
• rozbudowania systemu usług publicznych wspierających rynek pracy w zakresie bezpiecznego transportu, żłobków, przedszkoli, instytucjonalnej opieki nad ludźmi starszymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.