Przedstawiciele kanadyjskiej firmy szukającej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej złóż cynku i ołowiu spotkali się we wtorek (20 marca) z władzami Zawiercia - poinformowało Polskie Radio Katowice. Celem rozmów było przede wszystkim rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z prowadzonymi odwiertami badawczymi i możliwą budową kopalni.
Ryszard Macha, prezydent Zawiercia, w rozmowie z PR Katowice, stwierdził, że takie spotkanie było konieczne, bo mieszkańcy mają obawy. Podstawowe pytanie dotyczy tego co będzie z wodą, gdy rozpocznie się eksploatacja.
- Ministerstwo Środowiska wydało spółce Rathdowney Polska koncesję na poszukiwanie złóż rud cynku i ołowiu bez uwzględnienia negatywnej opinii Rady Miasta Zawiercia z 2010 roku. Takie odwierty są więc prowadzone na terenie trzech gmin powiatu zawierciańskiego, czyli Zawiercia, Łaz i Ogrodzieńca. Logika wskazuje, że w sytuacji, kiedy odwierty badawcze potwierdziłyby występowanie tych rud w rozmiarach uzasadniających wydobycie, w dalszej perspektywie trzeba się liczyć z uruchomieniem kopalni. Tym bardziej w kontekście wyczerpujących się zasobów położonej w nieodległym sąsiedztwie kopalni Olkusz-Pomorzany. Wtorkowe (21 marca) spotkanie władz Zawiercia z przedstawicielami Rathdowney Polska miało informacyjny wyłącznie charakter, chociaż, niestety, nie wniosło nic nowego do dotychczasowego stanu wiedzy samorządowych gospodarzy. Interesowało nas przede wszystkim, czy odwierty poszukiwawcze są preludium do uruchomienia przyszłej kopalni. Na to nie ma zgody ani mieszkańców, ani tutejszego samorządu. Ewentualna kopalnia kłóciłaby się z przyjętym przez gminę profilem rozwoju, nastawionego na turystykę wykorzystującą walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Reprezentanci Rathdowney mocno trzymali się stanowiska, że na etapie odwiertów nie będą rozmawiali o kopalni - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Łukasz Czop, rzecznik prasowy zawierciańskiego Urzędu Miasta.
- Firma Rathdowney Polska prowadzi geologiczne prace poszukiwawcze i rozpoznawcze na terenie powiatu zawierciańskiego, w oparciu o koncesję przyznaną przez Ministra Środowiska. Koncesje zostały udzielone w połowie 2010 roku, na okres 5 lat. Wiercenia geologiczne rozpoczęliśmy w połowie 2011. Dynamiczny charakter projektu utrudnia dokładne określenie perspektywy czasowej zakończenia badań. Zgodnie z planowanym harmonogramem działań odwierty będą nieprzerwanie prowadzone przez cały rok 2012 - powiedziała nettg.pl Barbara Chammas z firmy Rathdowney Polska
Na pytanie dotyczące budowy kopalni przedstawicielka kanadyjskiej spółki stwierdziła:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.