Na Politechnice Gdańskiej powstaje Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2. Wraz z Pomorskim Centrum Energetyki Jądrowej będą w przyszłości stanowić filary doliny energoinnowacji. W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę laboratorium 14 marca 2012 r. udział wzięła pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez resort gospodarki.
Supernowoczesne laboratorium LINTE^2 będzie służyć poszukiwaniu innowacyjnych technologii elektroenergetycznych. Pomogą one zoptymalizować a nawet zrewolucjonizować procesy wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i magazynowania energii elektrycznej. Będzie oferować proinnowacyjne szkolenia, usługi badawcze, doradcze i projektowe w obszarze elektroenergetyki odnawialnej oraz generacji rozproszonej. Uruchomienie laboratorium zaplanowano na 2013 r.
Tuż obok ma powstać Pomorskie Centrum Energetyki Jądrowej.
- Jednym z najważniejszych elementów jego wyposażenia będzie zaawansowany klastrowy symulator jądrowych bloków wytwórczych - zapowiedział prof. Janusz Nieznański, kierownik projektu LINTE^2.
- Politechnika Gdańska od lat efektywnie wspiera program edukacyjny kadr dla energetyki jądrowej - powiedziała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.
- Na szczególne uznanie zasługują zwłaszcza badania naukowe i działalność edukacyjna, prowadzone przez uczelnie w okresie budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu - dodała.
W jej opinii nowa placówka ma ogromną szansę stać się nowoczesnym zagłębiem intelektualnym i naukowo-badawczym oraz odegrać istotną rolę w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.
Na wniosek Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczył 50 mln zł na realizację projektu strategicznego "Technologie wspomagające rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej". W ramach tego projektu realizowanych jest 10 zadań, w większości bezpośrednio związanych z wdrażaniem energetyki jądrowej w Polsce.
Projekt Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2 realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Koszty realizacji przedsięwzięcia wynoszą ok. 44 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. ze środków budżetu państwa przeznaczonych na naukę.
Laboratorium powstanie w specjalnie zaprojektowanym do tego celu budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Projekt jest koordynowany przez pracowników naukowych uczelni: dr hab. inż. Janusza Nieznańskiego, prof. nadzw., dr hab. inż. Dariusza Karkosińskiego oraz dr inż. Andrzeja Augusiaka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.