Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała w poniedziałek 5 marca umowę o współpracy z firmą Delphi, precyzującą długoletnią relację pomiędzy partnerami - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.
List intencyjny został podpisany przez Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju AGH, prof. Jerzego Lisa oraz Scotta Kuyawa, dyrektora Centrum Technicznego Delphi w Krakowie.
W ramach porozumienia przewidziano m.in.: opracowywanie przez uczelnię programów kształcenia dla długoterminowych potrzeb wynikających z lokalnego rynku pracy, prowadzenie badań naukowych z wykorzystaniem laboratoriów, zaplecza technicznego i potencjału obu stron, promowanie nowoczesnych rozwiązań i filozofii wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym poprzez włączanie pracowników Delphi w prowadzenie prelekcji, wykładów i warsztatów dla studentów AGH oraz wspólne przygotowanie i realizację projektów finansowanych z funduszy i dotacji.
- Podpisane w 2007 roku porozumienie z AGH regulowało głównie realizację prac dyplomowych - podkreśla Scott Kuyawa, dyrektor Centrum Technicznego Delphi w Krakowie.
Od tego czasu zakres współpracy był systematycznie poszerzany w ramach wspólnych projektów, jak choćby: serii wykładów na temat elektroniki w motoryzacji przygotowanej i przeprowadzonej na uczelni przez krakowskich inżynierów czy też przekazania modelu systemu elektroniki samochodowej na rzecz Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH.
- Nasza współpraca z firmą Delphi jest jednym z modelowych przykładów współdziałania uczelni z przemysłem. Głównymi jej beneficjentami, z czego bardzo się cieszymy, będą nasi studenci. Warto nadmienić, że AGH ma już ponad 260 podobnych umów z wiodącymi przedsiębiorstwami z kilkudziesięciu branż - dodaje prof. Jerzy Lis .
Delphi jest dostawcą systemów elektronicznych i technologii dla przemysłu motoryzacyjnego, pojazdów użytkowych i innych segmentów rynku. Koncern rozpoczął działalność w Polsce w 1994 r. zatrudniając 250 pracowników. Dziś w czterech zakładach produkcyjnych i nowoczesnym Centrum Technicznym w Krakowie, pracuje ponad 4 tys. osób. W Krakowie polscy inżynierowie prowadzą badania nad zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami dla światowych producentów samochodów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.