W ciągu 100 dni funkcjonowania nowego rządu Ministerstwo Gospodarki przeanalizowało dotychczasowe działania m.in. w zakresie promocji i wsparcia inwestycji, prowadzenia działalności gospodarczej oraz tworzenia lepszego prawa - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez MG. Resort opracował projekty nowych przepisów usprawniających funkcjonowanie rynku energetycznego oraz przedsiębiorstw. Część zaproponowanych przez MG udoskonaleń już weszło w życie, lub zyskało akceptację Rady Ministrów.
Jednym z głównych priorytetów MG jest obecnie promocja polskich produktów i firm za granicą. Na podstawie badań wizerunkowych przygotowany został program "Marka polskiej gospodarki", którego celem jest poprawa wizerunku i pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw na świecie. Jego realizacja ma też ułatwić zagranicznym kontrahentom prowadzenie biznesu w Polsce. Zadania te będą realizowane przede wszystkim przez nowopowstały Departament Promocji i Współpracy Dwustronnej.
Wiele wysiłków eksperci MG poświęcają przygotowaniu spójnych ram prawnych dla sektora energetycznego i wdrożeniu do niego standardów europejskich. Dotyczy to m.in. wsparcia dla producentów "zielonej energii" oraz ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej i gazu. Tego typu rozwiązania MG przygotowało w ramach Pakietu energetycznego, którego konsultacje społeczne zakończyły się 6 lutego 2021 r.
MG pracuje ponadto nad trzecią już ustawą deregulacyjną, która uwolni obywateli od kolejnych, niepotrzebnych i kosztownych obowiązków administracyjnych. 29 grudnia 2011 r. na wniosek Ministra Gospodarki Prezes Rady Ministrów powołał Pełnomocnika Rządu ds. deregulacji gospodarczych. Monitoruje on m.in. prace podejmowane przez organy administracji rządowej w tym zakresie oraz inicjuje nowe zadania. Wsparciem dla pełnomocnika będzie utworzony w MG Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych. Jego głównym zadaniem będzie zmniejszenie obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.
W celu usprawnienia procesu konsultacji społecznych, jakim poddawane są projekty rządowe, Ministerstwo Gospodarki przygotowało koncepcję pilotażowego systemu konsultacji on line. Będzie on wsparciem dla procesu legislacyjnego oraz zwiększy jego transparentność.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.