Pierwszy zautomatyzowany system strugowy produkcji DBT został oddany do eksploatacji w należącej do Tiefa Coal Mining Group kopalni Xiaoqing przed dwunastu laty. Do 2009 roku w trzech kopalniach grupy czterema takimi systemami wybrano węgiel z 19 pól. Udane doświadczenia Tiefy sprawiły, że po zautomatyzowane systemy strugowe, kupowane u Caterpillara, sięgnęło już 6 chińskich spółek węglowych, a ich łączna liczba wzrosła do jedenastu.
Tiefa Coal Mining Group jest przedsiębiorstwem państwowym, eksploatującym węgiel w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Grupa posiada 8 kopalń w trzech zagłębiach. Ich całkowita zdolność produkcyjna utrzymuje się na poziomie 20 mln t rocznie. Jej zbadane zasoby są szacowane na około 2,3 mld t, przy czym co czwarta zalega w pokładach niskich. Ale produkcyjną ekspansję grupa łączy również z nabywaniem zasobów zlokalizowanych w Mongolii.
Alternatywa - zmarnowanie złóż
- Tiefa boryka się z licznymi problemami, związanymi z eksploatacją niskich pokładów. Mało produktywne i niebezpieczne jest przede wszystkim korzystanie z tradycyjnych metod wydobycia, czyli poprzez urabianie robotami strzałowymi. Zaprzestanie wybierania rezerw węgla z tej grupy pokładów spowodowałoby w istocie ich zmarnowanie. W przyszłości niezwykle trudne może się bowiem okazać ich odzyskanie, po wybraniu przedtem metodą ścianową znajdujących się niżej grubych pokładów. W grę wchodzi też wizja znacznego skrócenia okresu eksploatacji w niektórych kopalniach z powodu całkowitego wyczerpania grubych pokładów. Groźba zamknięcia w nieodległym czasie i utraty pracy przez tysiące górników - gdyby nie wybieranie niskich pokładów - w pierwszej kolejności dotyczy głównie kopalni Xioaqing - wyjaśnia dylematy grupy David Xianguang Tang z Caterpillar Global Mining.
Właśnie więc do Xioaqing - w dążeniu do rozwiązania wskazanych problemów - trafił w 2000 roku pierwszy zautomatyzowany system strugowy, dostarczony przez ówczesną firmę DBT. Urabiano nim ściany o długości około 200 m i miąższości w granicach 1,34-1,7 m oraz kilkusetmetrowych wybiegach. Powodzenie w stosowaniu tej techniki eksploatacji sprawiło, że od tamtej pory grupa Tiefa zainwestowała w zakup kolejnych 4 importowanych systemów strugowych, zaś obecnie zawarła umowę na dostawę piątego, której realizacja jest planowana na początek przyszłego roku.
Niższe koszty, większa wydajność
- Doświadczenia z Xioaqing wskazują, że korzystanie ze zautomatyzowanych systemów strugowych w przodkach ścianowych wiąże się z oczywistymi korzyściami ekonomicznymi oraz związanymi z bezpieczeństwem i środowiskiem pracy. Przede wszystkim system tego typu posiada znacznie mniejsze zapotrzebowanie na pracowników obsługi, a co za tym idzie wydajność z 90,4 wzrasta do 140 ton na dniówkę roboczą. Całkowite bezpośrednie koszty eksploatacji ściany - licząc materiały, koszt pracy, surowce i koszt najmu wyposażenia - zostały obniżone o 2,2 miliona juanów. Przy stosowaniu na takim przodku systemu kombajnowego - aby utrzymać wystarczająco dużo przestrzeni dla przemieszczającego się wzdłuż ściany operatora - konieczna byłaby przycinka około 60 centymetrów stropu lub spągu, co o 15 procent zwiększa zawartość skały w urobku. Tymczasem wyższa jakość węgla urabianego strugiem zwiększa wynikowy zysk o 12 milionów juanów - wymienia niektóre z tych doświadczeń David Xianguang Tang.
Zachęcające doświadczenia
Dalej dodaje, że dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych systemów strugowych firmy Caterpillar grupa Tiefa wyeksploatowała wiele milionów ton węgla, ulokowanych w niskich pokładach. Znacząco została jednocześnie wydłużona żywotność jej kopalń. Oto przy założeniu, że całkowita zdolność produkcyjna zakładów grupy nadal będzie się utrzymywała na poziomie 20 mln t rocznie, 620 mln t zasobów węgla znajdujących się w niskich pokładach pozwoli na wydłużenie okresu eksploatacji na 31 lat. Niebagatelne znaczenie - szczególnie w kontekście techniki strzałowej - ma również znacząca poprawa warunków pracy górników.
W chińskim górnictwie co piąta tona w zasobach węgla kamiennego zalega w niskich pokładach. Natomiast ilość uzyskiwanego z nich węgla wynosi jedynie około 10 proc. Stąd zainteresowanie tutejszych przedsiębiorców upowszechnianiem strugowej techniki eksploatacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.