Resort skarbu pracuje nad "Planem prywatyzacji na lata 2012-2013", który będzie określać ramowe założenia polityki prywatyzacyjnej i wykaz podmiotów z udziałem Skarbu Państwa, wytypowanych do prywatyzacji - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
- Obecnie w ww. resorcie (Ministerstwie Skarbu Państwa - PAP) trwają prace nad Planem prywatyzacji na lata 2012-2013, który będzie określać ramowe założenia polityki prywatyzacyjnej oraz wykaz podmiotów z udziałem Skarbu Państwa, które zostały wyselekcjonowane do objęcia procesami przekształceń własnościowych - napisał Tomczykiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską.
Dodał, że w spółkach o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa utrzymane zostaną pakiety większościowe lub pozwalające zachować władztwo korporacyjne.
- W projekcie ww. dokumentu nie znajdują się zapisy dotyczące prywatyzacji Grupy Lotos SA - poinformował.
Około połowy stycznia tego roku minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiedział, że MSP będzie poszukiwać inwestora strategicznego dla Grupy Lotos.
- W dalszym ciągu, w zależności od sytuacji na rynku, będziemy poszukiwać inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze - zarówno regionalne, jak i te, które mogą wynikać z synergii między rafinerią Lotos a polskimi spółkami z tego sektora - informował wówczas minister.
Na pytanie, kiedy mogłoby dojść do dalszej prywatyzacji Lotosu, minister odpowiedział, że będzie oczekiwał, aż Lotos przedstawi plany dotyczące dalszego wydobycia.
- Dla Lotosu 2012 rok będzie sprawdzianem możliwości wydobycia ropy naftowej na morzu, jak i gazu, bo przypominam, że Lotos ma 7 koncesji na prowadzenie poszukiwań łupków, również szukamy partnera branżowego, aby wspomóc działania w zakresie poszukiwań - stwierdził wówczas.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.