- Wiemy, że w Niemczech szczelinowanie prowadzone jest już od 1955 r. a szczelinowanie hydrauliczne co najmniej od 1976 r. i przez tych kilkadziesiąt lat nie zanotowano żadnych problemów dla środowiska. Poprosiliśmy naszych kolegów z Niemiec o szczegółowe podzielenie się swoimi doświadczeniami na kolejnym spotkaniu - poinformował Maciej Woźniak, doradca ministra środowiska.
Z kolei Piotr Otawski, zastępca generalnego dyrektora ochrony środowiska, jeszcze podczas pierwszego posiedzenia technicznej grupy roboczej do spraw gazu łupkowego (EPRG), działającej w ramach Grupy ds. Polityki Środowiskowej w Brukseli (27 stycznia br.) zapewniał, że rozpoczęte w Polsce poszukiwania gazu z łupków podlegają wszystkim wymogom środowiskowym wynikającym z prawa Unii Europejskiej.
- Do tej pory badane przez nas aspekty przy poszukiwaniach gazu w Polsce wskazują, że proces ten prowadzony zgodnie z prawem i nie zagraża środowisku - zadeklarował Otawski.
Podano tez oficjalnie, że Polska od 2007 r. wydała 109 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Wykonano także 22 odwierty.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) wraz z regionalnymi dyrekcjami stanowią sieć instytucji ochrony środowiska w Polsce odpowiedzialnych za m.in. wydawanie decyzji środowiskowych dla inwestycji oraz zarządzanie siecią terenów Natura 2000. GDOŚ będzie też realizował największy w Unii Europejskiej projekt monitoringu środowiskowego procesu poszukiwania gazu z łupków, podczas którego szczegółowemu badaniu poddane będzie oddziaływanie poszukiwań gaz z łupków na wszystkie ważniejsze elementy środowiska: wodę, powietrze czy gatunki chronione.
Z kolei Grupa ds. Polityki Środowiskowej (EPRG) stanowi forum rozmów na najważniejsze środowiskowe tematy, dzięki któremu możliwe jest budowanie wzajemnego zrozumienia i wymiany poglądów na wczesnym etapie omawiania problemów, jeszcze przed formalnymi propozycjami KE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.