Przy obecnych założeniach wydobywczych, przedstawionych w strategii funkcjonowania Kompanii Węglowej, żywotność kopalń wchodzących w skład spółki waha się od 15 do 60 lat. 15 lat życia ma przed sobą kopalnia Piekary, 60 kopalnie Halemba-Wirek, Bielszowice, Chwałowice, Sośnica-Makoszowy i Knurów-Szczygłowice. Dzięki uzyskaniu koncesji na eksploatację złóż niezagospodarowanych okres funkcjonowania kopalń KW zwiększy się nawet o 25 lat.
- Ze względu na naturalne sczerpywanie zasobów węgla, co jest oczywistym skutkiem prowadzonej eksploatacji, Kompania Węglowa od szeregu lat prowadzi działania zmierzające do poszerzenia bazy zasobów węgla kamiennego możliwych w przyszłości do eksploatacji. Działania te zmierzają do zagospodarowywania złóż kopalń zlikwidowanych, położonych w sąsiedztwie czynnych kopalń KW oraz - w ramach posiadanych koncesji - poniżej aktualnie istniejących poziomów wydobywczych - tłumaczy Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. produkcji.
Metan i węgiel w 25 złożach
Powierzchnia obszarów górniczych kopalń Kompanii, które położone są na terenie 45 gmin, wynosi ponad 680 km kw. Szacunkowe zasoby bilansowe spółki wynoszą prawie 9 mld t węgla; zasoby przemysłowe (możliwe do eksploatacji z ekonomicznego punktu widzenia) określane są na poziomie 2,25 mld t, a operatywne (zasoby przemysłowe pomniejszone o straty powstałe w toku eksploatacji) - 1,28 mld t. Po powstaniu Kompanii Węglowej, w marcu 2003 r., minister środowiska zdecydował o przeniesieniu na Kompanię koncesji wydobywczych posiadanych wcześniej przez pięć Spółek Węglowych: Bytomską, Nadwiślańską, Rudzką, Gliwicką i Rybnicką. Według danych pochodzących z końca 2011 r., KW posiada koncesje na wydobywanie węgla kamiennego lub węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej z 25 złóż. Występowanie metanu udokumentowane jest w 15 złożach. Termin ważności koncesji dobiega jednak końca. Ta graniczna data różni się dla poszczególnych złóż: w przypadku złoża Anna termin ten upływa już w przyszłym roku, koncesja dla złóż Brzeszcze i Centrum obowiązywać będzie do roku 2040. Koncesje dla zdecydowanej większości złóż eksploatowanych przez spółkę tracą ważność w latach 2019-2020.
- Dotychczasowe doświadczenia Kompanii w prowadzeniu procesu pozyskania lub zmiany koncesji pozwalają na jednoznacznie stwierdzenie, że pozyskanie nowych koncesji będzie procesem żmudnym i długotrwałym, trwającym nawet do 4 lat - wskazuje wiceprezes Uszko.
Każdorazowo skierowanie wniosku do organu koncesyjnego wiąże się z koniecznością sporządzenia dokumentacji geologicznej złoża, projektu zagospodarowania złoża oraz raportu oddziaływania na środowisko. Starający się o koncesję podmiot powinien także zawrzeć ze skarbem państwa umowy o korzystaniu z informacji geologicznej oraz ustanowieniu użytkowania górniczego. Decyzję środowiskową w sprawie koncesji wydaje także samorząd.
- Istotnym czynnikiem wpływającym na czas i koszty pozyskania koncesji są procedury związane z udziałem społeczeństwa w procesie wydawania przez samorząd decyzji środowiskowej. Problemem może być także coraz bardziej negatywne nastawienie mieszkańców obszarów, na których położone są złoża, do planów prowadzenia podziemnej eksploatacji górniczej - dzieli się refleksją Marek Uszko.
Pozyskują koncesje
W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa uzyskała koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie metanu z pokładów węgla kamiennego w złożu Rymer oraz na poszukiwanie i rozpoznanie węgla kamiennego w złożu Imielin Północ. W najbliższej przyszłości baza zasobowa spółki poszerzona zostanie także poprzez uzyskanie kolejnych koncesji. Obecnie KW stara się o zmianę koncesji dla trzech złóż. W dwóch przypadkach chodzi o jej rozszerzenie na wydobycie metanu jako kopaliny towarzyszącej, w jednym na przedłużenie w związku z upływem terminu ważności. Spółka prowadzi także działania związane z uzyskaniem dziewięciu nowych koncesji. Trzy z nich dotyczą złóż położonych w bezpośrednim sąsiedztwie należących do Kompanii kopalń czynnych, jedna złoża kopalni zlikwidowanej, a pięć poszukiwania i rozpoznawania metanu w pokładach węgla kamiennego. KW w ramach posiadanych koncesji prowadzi także proces dokumentowania złóż.
Według szacunków spółki nowe oraz przedłużone koncesje wpłyną na powiększenie bazy zasobowej Kompanii Węglowej nawet o 1,53 mld t zasobów przemysłowych i 0,78 mld t zasobów operatywnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.