Placówki medyczne oraz centra handlowe, to najczystsze miejsca w województwie śląskim. Na drugim biegunie znalazły się parki, ulice oraz chodniki. Tak wynika z sondy przeprowadzonej na grupie 5000 mieszkańców Śląskiego na zlecenie Zakładów Usługowych EZT. Ankietowani w ośmiu kategoriach oceniali stan czystości.
- Przyzwoicie ocenione zostały natomiast pojazdy komunikacji miejskiej oraz dworce i przystanki autobusowe - informuje Jowita Gzieło, dyrektor pionu czystości z Zakładów Usługowych.
Tu jest brudno
Ślązacy najbardziej krytycznie ocenili oraz w parkach.
• na chodnikach i ulicach oraz
• w parkach.
Oceny wydawano w skali czystości od 1 do 5. Zaledwie 15 proc. mieszkańców Śląska uznała, że czystość na chodnikach zasługuje na piątkę, niewiele więcej, bo 17 proc., oceniła tak dobrze parki. W obu jednak przypadkach, więcej głosów zostało oddanych na jedynkę - odpowiednio 17 i aż 29 proc.
- To zrozumiałe. Mimo wszystko znacznie trudniej utrzymać czystość i porządek na terenach otwartych. Zarówno chodniki, ulice, jak i parki, musiałyby być sprzątane średnio co kwadrans, aby cały czas był porządek. To jest nie do opanowania, mieszkańcy Śląska zdają sobie jednak z tego sprawę, i dlatego wielu z nich, mimo wszystko, oceniła tę czystość nawet na piątkę - mówi dyrektor Gzieło.
Brudne autobusy
Z pośród 8 kategorii, najmniej piątek zebrała "komunikacja miejska" - 15 proc. Ale też mieszkańcy województwa śląskiego nie ocenili, że jest tak źle jak w przypadku chodników i parków. Tylko 7 proc. dało notę 1.
Najwięcej, bo 39 proc. ankietowanych oceniło komunikację miejską na Śląsku na trójkę. Podobnie oceniono dworce oraz przystanki - 16 proc. przyznało piątkę, a 10 proc. jedynkę. Najwięcej, bo 33 proc., ankietowanych przyznało trójkę.
W szkole i szpitalu
Równomiernie, przez całą skalę 1-5, rozłożyły się głosy w kategorii placówki edukacyjne. 22 proc. ankietowanych oceniło je na piątkę, a 15 proc. na jedynkę. Najwięcej głosów oddanych zostało na dwójkę - 26 proc.
Aż 61 proc. Ślązaków piątkę przyznało natomiast w kategorii placówki medyczne. Ani jeden ankietowany nie ocenił czystości w śląskich służbach zdrowia na jedynkę.
Lśniące markety
Krytyka ominęła także centra handlowe - 49 proc. przyznało piątkę, 37 proc. czwórkę. - Spodziewaliśmy się wysokiej oceny dla centrów handlowych, w tego typu obiektach prace nad czystością i porządkiem prowadzone są na bieżąco.
Małym zaskoczeniem jest natomiast tak wysoka ocena dla placówek medycznych, do których chodzimy tak naprawdę tylko wtedy, kiedy musimy i mało komu kojarzą się one z czymś dobrym - mówi Gzieło.
Czyste magistraty
Mało komu dobrze kojarzą się także urzędy miejskie, a pomimo tego, również zaskakująco dobrze zostały ocenione przez ankietowanych. Aż 46 proc. z nas oceniło czystość w tego typu obiektach na piątkę, 33 proc. przyznało czwórkę, 16 proc. trójkę, tylko 3 proc. dwójkę i 2 proc. jedynkę.
- Patrząc ogólnie, jak rozłożyły się głosy ankietowanych, można śmiało powiedzieć, że województwo śląskie nie takie brudne, jak je malują - reasumuje dyrektor Gzieło.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.