Europa przyśpieszyła z polityką klimatyczną. Od 2000 r. w Unii Europejskiej zaczęto mówić o efektywności energetycznej. Stoimy przed nowymi wyzwaniami wynikającymi z tychże faktów. "Polska Efektywna Energetycznie", to ogólnopolska kampania informacyjna dążąca do zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści biznesowych i środowiskowych wynikających z efektywnego wykorzystania energii w firmach. To także hasło przewodnie konferencji organizowanych przez Grupę PTWP.
Ok. 300 osób, zainteresowanych tą tematyką, uczestniczyło w poniedziałek 23 stycznia w katowickiej konferencji. Co prawda w świecie 1,5 mld ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej, to faktem jest, że coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna UE implikuje wśród jej członków nowe podejście do problemu efektywności energetycznej. Mówiono o tym, otwierając katowicką edycję cyklu "Polska Efektywna Energetycznie".
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk otwierając konferencję przypomniał, że ta efektywność jest w Polsce dwa razy niższa od średniej w państwach tzw. starej Unii. Z drugiej strony - jak dodał - należy sobie przypomnieć, jak sytuacja w Polsce przedstawiała się z początkiem lat 90. A efektywność energetyczna była wówczas pojęciem rodem z SF. Normalne było, że rozmaite urządzenia techniczne pochłaniały dla własnego funkcjonowania 30 i więcej procent energii elektrycznej.
Europoseł Jan Olbrycht przyznał, że istnieje moda na efektywność energetyczną. Z drugiej strony bardzo rozszerza się to pojęcie. Podkreślił, że na realizację tego celu w latach 2014-2020 do Polski mogą trafić znaczące fundusze. Już pora, by przygotować się do tych możliwości, czas zastanawiać się, kto będzie wydawał te pieniądze: państwo, samorządy, partnerstwo prywatno-publicze?
Prof. Tadeusz Skoczkowski (Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej) przybliżył szczegóły unijnej polityki dążącej do osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej, której efektem będzie to, iż...
- Ceny energii elektrycznej będą rosły. Pogłębi się tzw. ubóstwo energetyczne. Polacy już teraz wydają 11 proc. swych dochodów na sprawy związane z energią. W Polsce owym ubóstwem może być dotkniętych ok. 5 mln ludzi.
Kończą się naturalne nośniki energii. Unia Europejska dąży budowy takiego rynku energetycznego, który oparty jest na energii elektrycznej i gazie, a czysta, konkurencyjna i bezpieczna energia jest celem takiej polityki. Zdaniem profesora w pojęciu "czystej energii" mieszczą się nie tylko odnawialne źródła energii, ale także energia pozyskiwana z węgla w nowoczesny i ekologiczny sposób...
Portal górniczy nettg.pl oraz Trybuna Górnicza są jednym ze patronów medialnych konferencji. Patronat honorowy nad nią objęły: Ministerstwo Gospodarki oraz Urząd Regulacji Energetyki, a głównym partnerem jest Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.