O projekcie nowego zakładowego układu zbiorowego pracy będą dyskutować zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i przedstawiciela działającej w Spółce Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj, 13 stycznia, w siedzibie Spółki - dowiedział się portal górniczy nettg.pl od rzeczniczki JSW Katarzyny Jabłońskiej-Bajer.
Projekt nowego układu zbiorowego pracy w JSW jest przedmiotem sporu od blisko roku. Z powodu różnicy zdań w sprawie jego zapisów, przed ubiegłorocznym wejściem JSW na Giełdę Papierów Wartościowych, nad Spółką zawisła groźba strajku generalnego. Ostatecznie punkt gwarantujący wynegocjowanie układu, którym objęci zostaną obecni i przyszli pracownicy firmy, znalazł się w porozumieniu zwartym 5 maja ubiegłego roku na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.
Jak mówi, w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, Zdzisław Chętnicki ze Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW, dzisiejsze spotkanie w sprawie układu zbiorowego jest pierwszym od kwietnia 2011.
- Dla nas jest to bardzo ważny dokument. Dysponujemy opiniami prawnymi stwierdzającymi, że ubiegłoroczne porozumienie obliguje zarząd do wynegocjowania układu zbiorowego - mówi Chętnicki.
Strona społeczna już kilkanaście dni temu wyraziła swoje zaniepokojenie propozycjami zawartymi przez zarząd JSW w projekcie układu zbiorowego między innymi w liście przesłanym na ręce wicepremiera Waldemara Pawlaka i wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Związkowcy obawiają się m.in., iż układ zbiorowy oraz opracowywany jednocześnie regulamin pracy dadzą zarządowi JSW możliwość pozbawienia zatrudnionych dodatkowego urlopu oraz obniżenia o 30 proc. nagród barbórkowych i czternastej pensji. W ich opinii poprzez wprowadzenie motywacyjnego systemu płac pracodawca będzie mógł też obniżyć pensje pracowników nawet o 50 proc. Obawy budzi także zapowiedź wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy.
W odpowiedzi na zarzuty strony społecznej zarząd JSW, obok projektów zakładowego układu zbiorowego pracy i regulaminów pracy, opublikował na stronach internetowych Spółki swoje oświadczenie.
- Z całą mocą podkreślamy, że w obu dokumentach nie znajdują się zapisy mówiące o ograniczeniu, bądź likwidacji barbórek, czternastek lub deputatu węglowego - czytamy w tym stanowisku.
Zarząd przypomina także, że negocjacje dotyczące układu zbiorowego toczą się od przeszło dwóch lat, a w kwietniu 2011 r. związki zawodowe odrzuciły zaproponowany projekt motywacyjnego systemu wynagradzania będącego załącznikiem do układu.
- Brak argumentów ze strony związków w sprawie zakładowego układu zbiorowego pracy, ale również pogarszająca się sytuacja na rynkach międzynarodowych i konieczność reagowania na te zmiany spowodowały, że zarząd przystąpił do pracy nad opracowaniem całościowego prawa zakładowego. Prace trwały przez ponad pół roku i 21 listopada 2011 r. propozycja nowego układu zbiorowego wraz z załącznikami została zaprezentowana związkom zawodowym - czytamy w oświadczeniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.