Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystosowała do podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasza Tomczykiewicza list, przesłany również do portalu nettg.pl.
Związkowcy piszą w nim:
" Z ogromną nadzieją Organizacje Związkowe działające w Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. przyjęły Pańską nominację na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Mamy świadomość, że ta zaszczytna, a jednocześnie trudna funkcja niesie ze sobą ogrom zadań.
Pańskie doświadczenie w dotychczasowej pracy daje świadectwo ogromnego potencjału wiedzy i umysłu oraz skuteczności i trafności podejmowanych decyzji i działań.
Mamy pełną świadomość, że wywodzi się Pan z naszego województwa, zna Pan doskonale problemy naszego regionu i problemy górnictwa. Oczekujemy zrozumienia przez Pana problemów naszych załóg wynikających z bieżących wyzwań, które przed nami stoją.
Ze swej strony pragniemy jak najserdeczniej pogratulować nominacji i życzyć, by pokładane w Pana osobie nadzieje całkowicie spełniły się w realizowanych zadaniach, przynosząc jednocześnie pełną satysfakcję.
Jednocześnie , zwracamy się do Pana o ustosunkowanie się do przedstawionych poniżej zagadnień.
1. Podejmowane w ostatnim czasie działania Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. są próbą naruszenia prawa pracy przy całkowitym pominięciu porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej a Związkami Zawodowymi funkcjonującymi w naszej Spółce, w dniu 05.05.2011 r. w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.
Pragniemy zaznaczyć, że gwarantem tego porozumienia był Minister Gospodarki.
2. Zawarte porozumienie zobowiązywało strony dialogu, którego celem miało być rozwiązanie strategicznych
celów oraz bieżących problemów naszej firmy. Brak tego dialogu ze strony Zarządu JSW S.A., oraz ukrywanie strategicznych zamiarów wobec przeszło 23-tysięcznej załogi, jak również bieżących informacji uważamy za działanie nieodpowiedzialne.
3. Przedstawione przez Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. projekty regulaminu Pracy i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w JSW S.A. są naruszeniem norm współpracy obowiązujących w państwach prawa. Nie uwzględnienie w tych projektach dotychczas wypracowanych i uzgodnionych rozwiązań dotyczących zarówno Regulaminu Pracy, jak i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy stawiają pod znakiem zapytania szczerość intencji Zarządu co do zawarcia konstruktywnych rozwiązań w celu właściwego funkcjonowania JSW S.A..
Uważamy, że dalsze takie postępowanie będzie działaniem szkodzącym Spółce notowanej na GPW, której wartość akcji uzależniona jest od jej stabilizacji i przejrzystych perspektyw.
Prosimy Pana Ministra o zapoznanie się z przesłanymi dokumentami potwierdzającymi nasze uwagi i spowodowanie usunięcia nieprawidłowości zagrażających rozwojowi naszej Spółki.".
Tymczasem w poniedziałek 9 stycznia prezes JSW, Jarosław Zagórowski powiedział dziennikarzom, że z uwagi na spadek cen koksu Spółka powinna podjąć działania racjonalizujące koszty.
- W przypadku węgla koksowego w pierwszym kwartale jest spadek benczmarków na rynkach światowych, a my się musimy dostosować. Ale wydaje się, że trend spadkowy zaczyna wyhamowywać (...) Jesteśmy z cenami ciągle powyżej 2010, ale zaczynamy się zbliżać do tych poziomów. Musimy więc podjąć działania racjonalizujące koszty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.